Rubriky:

Ostatní

Arogantní Berbrovy výroky sice Peltovi po chuti nejsou, ale problém s ním nemá. Věří, že jako předseda ho ukočíruje

5. června 2013 11:27 - Praha

Nepochybuje, že dočasný předsednický mandát převzatý před dvěma lety po Ivanu Haškovi vymění za čtyřletou jistotu. Už proto, že jabloneckému bossovi Miroslavu Peltovi se na sobotní fotbalové valné hromadě nepostaví žádný protikandidát. S podporou a pod dohledem svého kontroverzního souputníka Romana Berbra si navíc může být jistý, že při aklamační volbě si málokdo odváží nezvednout ruku na výraz souhlasu s jeho volbou. A nic na tom nemění, že před valnou hromadou se i Pelta vůči Berbrovi vyhraňuje a silácké, ba mnohdy doslova arogantní výroky vlivného zákulisního hráče ucházejícího se mimochodem o funkci prvního místopředsedy, považuje za fotbalu škodící. Končící i budoucí šéf českého fotbalu si je jistý, že Berbra ukočíruje.

 

Pavel Dosadil, Sport.cz

Na fotbal se valí výzva Červená kmotrům, kterou už podepsalo několik tisíc lidí včetně spousty známých osobností - vaším předchůdcem Ivanem Haškem počínaje a třeba olympijskou legendou Věrou Čáslavskou konče. Registrujete na Strahově vůbec, že se něco takového děje?

Výzvu vnímám, ale nepřeceňuji, protože mé svědomí je čisté. Fotbal mám rád a myslím, že mu mám co dát...

Co jste mu za dva roky v křesle předsedy dal?

Po celou tu dobu jsem pro něj intenzivně pracoval od rána do večera. Hodně věcí se podařilo, došlo ale i k věcem, jež jsou pod mé rozlišovací schopnosti. Ale staly se, vím, že mou práci znehodnocují, jestliže ale budu zvolen znovu, chci být předsedou, který bude českému fotbalu prospěšný a ne abych byl vyzýván k odstoupení. Myslím, že si současnou kritiku nezasloužím.

Tvrdíte, že spousta věcí se podařila. Zkuste být konkrétní...

Nárůst příjmů od sponzorů i ministerstva je evidentní, získali jsme Strahov, vyřešili vybudování sídla naší asociace, získali pořadatelství mistrovství Evropy hráčů do jedenadvaceti let. Když si udělám vlastní účet, kus práce jsem odvedl, i když se vším nemohu být samozřejmě spokojený. Hlavně v neprofesionálním fotbale od třetí ligy dolů nás čeká práce jako na kostele.

Tím ovšem vniknete do fotbalového hájemství vašeho funkcionářského souputníka Romana Berbra, který se v sobotu na valné hromadě stane místopředsedou pro Čechy a tudíž druhým nejmocnějším mužem fotbalu....

Berbr ručí a bude ručit sám za sebe, stejně jako sám za sebe ručím já, i když jsem samozřejmě šéfem celého produktu zvaného fotbal. I tak opakuji, že se zaměřím na všechny lidi, kteří se na valné hromadě dostanou do funkcí a budou mít v kompetenci neprofesionální fotbal.

Že by snad kauza čtyř klubů z ČFL, resp. divize demonstrativně "potrestaných" poté, co se postavily za vaši původní protikandidátku Haindlovou, přece jen vyvolala nějakou odezvu? Nebo snad pořád nevěříte, že by tolik propíraný "trest" měl jakoukoliv souvislost s chystanými kandidaturami na funkci předsedy? Odmítáte, že by šlo o demonstraci moci?

Kdyby tomu tak bylo, šlo by skutečně o alarmující situaci.

A vy jste přesvědčen, že nešlo?

Pozval jsem si k jednání předsedu Řídící komise pro Čechy Votíka, od něhož jsem dostal informace o inkriminovaných zápasech. O nedohraném divizním duelu mezi Rokycany a Malší Roudné v první řadě. I mně totiž přišlo, že není samo sebou, aby v jednom zápase a kole došlo k takovému počtu vyloučení. A navíc ve dvou třech případech u klubů, které podpořily kandidaturu Markéty Haindlové. Není to sice v mé kompetenci, ale apeloval jsem na řídící komisi, aby vše důkladně prošetřila. Podle zápisu rozhodčích i zprávy delegáta ovšem k přečinům opravdu došlo, i když i ve mně to vzbudilo pochybnosti a podezření, zda nešlo o tendenční rozhodování. Jenže co nadělám, když nešlo o přímý přenos a nemohu si vše sám ověřit? Musím prostě věřit zprávě delegáta a výpovědi rozhodčích.

Nevidíte za tím vším člověka, který vás v kandidatuře na předsedu podporuje a jenž stojí a další čtyři roky bude stát po vašem boku jako druhý nejmocnější muž českého fotbalu? Vždyť Roman Berbr je po odstoupení Jindřicha Rajchla jediným kandidátem na funkci místopředsedy za Čechy?

Jsem sice jediným kandidátem, ale neměl jsem nikdy problém, když se zároveň se mnou o funkci ucházeli i jiní protivníci. Vždyť na minulé valné hromadě to byl třeba majitel Plzně Tomáš Paclík, nebo zmiňovaný Jindřich Rajchl. A tentokrát to chtěla zkusit sedmadvacetiletá slečna bez jakýchkoli zkušeností z fotbalu. Nemluvě o tom, že nevím, zda by bylo správné řešení, aby český fotbal vedla žena. Tím ovšem Markétu Haindlovou nepodceňuji, natož abych snad dělal rozdíly mezi ženami a muži. Natož abych měl zájem na tom, aby někdo někomu škodil.

Prostě netroufnete si vyslovit to, co naplno a nahlas pronesl váš budoucí místopředseda Berbr. Jen v Burundi řídí fotbal žena...

S tím zásadně nesouhlasím a od podobných výroků se distancují. Nemůžeme si myslet, že si každý může dělat, co chce. Fotbal je službou veřejnosti. A pokud bude Roman Berbr v sobotu  místopředsedou zvolen, budu osobně dbát, aby byl pod tvrdou veřejnou kontrolou.

Zpátky ale k vám a Romanu Berbrovi. S ním jste se o popravě vzdorných a poslušných klubů nebavil?

Ale vždyť on je pouze předsedou Západočeského krajského fotbalového svazu a nemá vůbec žádné kompetence, takže nebylo o čem se s ním bavit, natož pak něco řešit. Pro mě partnerem pouze předseda Řídící komise pro Čechy Votík. Debatovali jsme, předložil mně argumenty, i když je samozřejmě věcí druhou, zda jim věřím.

Takže pořád nevěříte, že by tolik propíraná měla jakoukoliv souvislost s chystanými kandidaturami na funkci předsedy? Odmítáte, že by šlo o demonstraci moci?

Kdyby tomu tak bylo, šlo by skutečně o alarmující situaci.

Takže už striktně netrváte na původně vysloveném názoru, že šlo jen a jen o nedostatečnou disciplínu hráčů vyloučených v inkriminovaných střetnutích?

Nechám si pro sebe, jestli mi to připadá normální, musím pracovat s fakty. Těžko jako předseda mohu přijít s tím, že rozhodčím a delegátům nevěřím a tvrdit, že šlo o tendenční řízení a přečinům proti pravidlům nedošlo.

Nepřipadá vám to jako jeden velký alibismus? I Pilát pontský si umyl ruce...

Vím, že mě čeká ještě spousta práce, abych fotbalu vrátil důvěru. Tedy, pokud budu v sobotu na valné hromadě předsedou zvolen. Zvláště, když i ministr průmyslu Martin Kuba se ke kauze zmiňovaných klubů veřejně vyjádřil a označil situace ve fotbale za hranou únosnosti, což od člověka z veřejné správy není možné brát na lehkou váhu. Je třeba zvednout prst.

Jenom zvednout?

Nikoli, v profesionálních soutěžích, čímž mám na mysli první a druhou ligu, proběhl závěr zcela bezproblémově a nevyvolal sebemenší podezření a pochybnosti. A třeba vyloučení rozhodčího Drábka z profesionálních soutěží bylo všeobecně kvitováno kladně. Od ČFL a MSFL přes divize směrem dolů je však třeba nastavit jasná pravidla, abychom mohli v případě problémů či tendenčního řízení razantně zakročit, protože jedině tak vrátíme fotbalu důvěru, kterou tolik potřebuje.

Myslíte, že je to vůbec možné?

Musíme se nad sebou zamyslet. Nemůžeme si myslet, že jsme uzavřená komunita lidí, která se zvolí navzájem a bude si myslet, že je nejlepší. O důvěru veřejnosti nám musí jít především, protože tak je pro fotbal tou největší hodnotou. Jedině ta nám pomůže dostat lidi zpátky na stadióny.

Tvrdíte, že nejste a nechcete být uzavřenou komunitou, ale váš budoucí místopředseda Berbr vzkázal vzpurným a okamžitě ztrestaným klubům, že když se jim situace v českém fotbale nelíbí, mohou se přestěhovat a hrát si fotbal jinde...

Šlo o Berbrův naprosto neprofesionální výrok neslučující se s etikou a morálkou. Nemluvě o tom, že na jeho základě vznikají emoce, různé výzvy apod. Proto si budeme muset po valné hromadě jasně říci, kdo má jaké pravomoci a kompetence a kdo si může co dovolit. V profesionálním i neprofesionálním fotbale nás čeká ještě hodně práce. Hodně se sice udělalo, ale tyto excesy nám ubírají na důvěře.

Neuvažoval jste, že byste se od budoucího místopředsedy jasně vyhranil? Veřejně definoval svůj vztah k Berbrovi?

Berbrovy schopnosti je třeba rozlišovat.... Patří mezi lidi, kteří v poslední době pro český fotbal hodně pracovali, miluje ho, má dobré nápady, je schopen pro fotbal hodně udělat, ale s jeho mocenskými prohlášeními nemohu zásadně souhlasit a v tomto směru se vůči němu musím vymezit. Páchá tím naprosto zbytečné škody.

Vymezujete se, ale proti jeho kandidatuře nejste...

Jestliže bude místopředsedou zvolen, nebude už jen stínovým hráčem v zákulisí a ponese osobní odpovědnost. Nemluvě o tom, že bude pod výrazně větší kontrolou medií a veřejnosti.

To si skutečně myslíte, že veřejná či mediální kontrola ve fotbale něco zmůže? Že něco změní?

Člověk zbystří, když se k situaci ve fotbale začne vyjadřovat sám ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, což se stalo v případě několikrát vzpomínaných zápasů a toho, k čemu v nich došlo. A řekne si - pozor, to je vážné. I proto jsem se začal neprofesionálnímu fotbalu věnovat daleko výrazněji než předtím.

Měl by ale člověk, jehož arogantní výroky jste sám nazval mocenskými či siláckými prohlášeními, zasedat ve vedení českého fotbalu a zastávat v něm druhou nejdůležitější funkci?

O tom rozhodnou delegáti valné hromady. Jestliže u voličů získá podporu, bude prostě zvolený. Já to přece neovlivním, ve fotbale máme přece svobodné volby.

Svobodné volby? V Berbrově područí je většina hlasujících delegátů, protože jde vesměs o bývalé rozhodčí...

On se prostě věnuje dlouhodobě fotbalové politice a je pravdou, že na úrovni okresů a krajů má největší vliv. Podporu voličské základny stoprocentně mít bude.

A díky podpoře a zvolení také ještě větší moc a sílu.

Když máte postavení, vliv a sílu, samozřejmě ji využíváte. Ale Berbrovu roli bych ani tak nepřeceňoval, i když pravdou je, že v minulosti měl v zákulisí zásadní vliv.

Takže vy osobně s ním problém nemáte?

Po pracovní stránce nikoli, i když uznávám, že jeho mediální vystoupení fotbalovou asociaci poškodily a v tomto směru se od něho distancuji. I proto na něho apeluji, aby se siláckých výroků vyvaroval. Víc udělat nemohu.

O funkci místopředsedy za ligu se uchází dva činovníci s rozdílným názorem na samostatnost ligy. Zatímco sparťanský Dušan Svoboda ji prosazuje, momentálně nezávislý Jaroslav Šetrle tvrdí, že liga už má samostatnosti dost a dost. Komu jako majitel Jablonce dáte svůj hlas vy?

Jednoznačně Svobodovi.

V jakém stadiu je vůbec vize samostatné ligy?

Příští ročník zůstane v současné podobě. Pořád ještě existuje velká rozdílnost názorů, o nichž je třeba dál diskutovat. Pokud se dohodneme na podmínkách, pak by k osamostatnění došlo až od sezóny 2014/2015.

Necítíte tedy žádnou rozpolcenost, když na jedné straně šéfujete fotbalové asociaci a na straně druhé byste měl hlasovat jako majitel ligového Jablonce?

Když se hlasovalo o samostatnosti ligy, za Jablonec jsem ji podpořil. Teď ale jako předseda asociace jsem nadšený méně, když vidím strukturu jejího financování. Bojím se totiž, aby samostatná liga byla schopná generovat potřebné finanční prostředky, protože v současnosti plynou pro STES daleko větší výnosy z prodeje televizních a reklamních práv reprezentace než nejvyšší domácí soutěže. Proto projekt samostatné ligy podporuji pod podmínkou, že bude schopna generovat větší prostředky na svou činnost než v současnosti.

Ministr Kuba se vyjádřil nejen k několikrát vzpomínanému diviznímu střetnutí, při němž došlo k "popravě" Roudné, ale z jeho vystoupení zazněly i jisté obavy, zda veřejné dotace směřují ve fotbale skutečně tam, kam směřovat mají... Dokonce i ministra školství a tělovýchovy Fialu požádal o kontrolu, kam mizí 260 miliónů pumpovaných rok co rok ze státního rozpočtu do fotbalu.

Rozdělení státních prostředků je ve fotbale naprosto transparentní, o čemž se kontrola z ministerstva školství a tělovýchovy přesvědčí. Klíč je daný, přidělení peněz schvaluje výkonný výbor, takže daňoví poplatníci se nemusí obávat, že by se snad s veřejnými prostředky zacházelo v rozporu s účelem, k němuž byly poskytnuty.

Před pár dny jste sliboval, že před valnou hromadou vyjádříte veřejně podporu lidem, které chcete mít ve svém strahovském týmu. Svobodu už jste jmenoval, z vašich předchozích slov je zřejmé, že ani s Berbrem nemáte problém, neboť jste si jistý, že ho ukočírujete. Koho dalšího do svého ansámblu chcete?

Jedinému, komu chci vyjádřit podporu, je Dušan Svoboda kandidující do funkce místopředsedy za ligu, protože v poslední době pro fotbal hodně udělal a podporu si skutečně zaslouží.

A co vy sám? Nemáte obavy, že by snad volba předsedy nemusela být tak jednoznačná, jak se původně předpokládalo? Že by se třeba i po zmiňované výzvě Červená kmotrům mohli najít vzpurní a odvážní delegáiti?

Podobně neuvažuji, protože jsem byl dvacet let v komunální politice ve volbách úspěšný. Proto ani teď nepochybuji, že úspěšný budu.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní