Rubriky:

Ostatní

Pelta byl zvolen předsedou FAČR. Záda mu budou krýt Zlámal s Berbrem

8. června 2013 09:56 - Praha
(Aktualizováno: 8. června 2013 15:10)

Český fotbal si v sobotní valné hromadě FAČR určil novou třináctičlennou vládu na další čtyřleté období. Staronovým šéfem asociace byl znovu a jednoznačně zvolen Miroslav Pelta, který byl také jediným kandidátem na post předsedy. Prvním místopředsedou za Moravu se stal Zdeněk Zlámal, druhým za Čechy pak Roman Berbr. Volba probíhala hladce a veřejně, žádný z funkcionářů neměl protikandidáta. Třetím místopředsedou za ligu se stal Dušan Svoboda, bývalá rozhodčí Dagmar Damková je novou předsedkyní řídící komise pro soutěže v Čechách.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Pelta v čele FAČR stojí od mimořádné valné hromady v listopadu 2011. „Ve volbách jsem byl zatím vždy úspěšný, ani teď o vítězství nepochybuji. Myslím, že jsem pro fotbal prospěšný," vyhlásil před útokem na obhajobu. A měl pravdu - byl na další čtyři roky zvolen předsedou. Pro Peltu hlasovalo 123 delgátů české komory a 67 z moravské, získal tedy obrovskou podporu.

Také další vrcholné funkce měli po jediném uchazeči - 1. místopředsedou za Moravu se stal Zdeněk Zlámal, stejnou pozici za Čechy získal kontroverzní Roman Berbr. Přitom ve středu vyšlo najevo, že Berbr na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost (StB)...

Valné hromadě předcházela kampaň „Dejme kmotrům červenou", která protestuje proti spojenectví Pelta-Berbr.

Valná hromada FAČR on-line:
17:10 Začíná tisková konference se staronovým předsedou FAČRu Miroslavem Peltou.
15:00 A výkonný výbor je kompletní. Doplnili ho tři členové za ligu - František Hrdlička, Josef Lébr a Tomáš Paclík.
14:40 Zvoleni další čtyři členové - Josef Tancoš a Rostislav Votík za Čechy, Vlastimil Hrubčík a Miroslav Vrzáček za Moravu
14:07 Předsedou komise za Moravu byl zvolen její současný šéf Pavel Blaha.
13:35 Delegáti mají přestávku na oběd. Schůze bude pokračovat ve 14:00.
13:20 Dagmar Damková, partnerka Romana Berbra a šéfka rozhodčích pro obě nejvyšší soutěže, se stala novou předsedkyní řídící komise pro soutěže v Čechách.
13:15 Třetím místopředsedou za ligu byl zvolen Dušan Svoboda.
13:07 Také Roman Berbr věnoval pár slov fotbalovému národu: "Výtky předsedy na mou adresu si beru k srdci. Místo deseti teď budu pracovat dvanáct hodin... A pokud jde o všechno, co se o mně v poslední době psalo v médiích, do tří týdnů se k tomu vyjádřím v týdeníku Gól."
12:44 V tajné volbě bude zvolen 3. místopředseda FAČR. Delegáti mají cca do 13 hodin přerušené jednání.
12:40 Další hladký průběh hlasování - 1. místopředsedou FAČR za Moravu byl ve veřejné volbě zvolen Zdeněk Zlámal, 2. místopředsedou za Čechy krátce poté Roman Berbr.
12:35 Miroslav Pelta byl znovu zvolen předsedou FAČR.
12:24 Dochází k představení jednotlivých kandidátů na funkce ve VV FAČR.
12:10 Funkcionáři si na videu prohlédli shrnutí projektu k členství k FAČR, které odprezentoval generální sekretář asociace Rudolf Řepka. Teď probíhají doplňující dotazy.
11:44 Delegáti si bez připomínek vyslechli zprávu arbitrážní komise.
11:30 Slovo si vzala předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR Markéta Haindlová. "Nebyla nám zpřístupněna kontrola financí STESu," stěžovala si. "Dceřiná společnost není orgánem FAČR," reagoval sekretář svazu Rudolf Řepka. Zároveň si Haidlová postěžovala na způsob řešení korupce ve fotbale. "Nechat to na policii je v rozporu s UEFA," uvedla.
11:17 Před delegáty předstoupil Libor Kabelka, ředitel finančního oddělení FAČR. Podle jeho slov tvoří 60 procent příjmů FAČR státní dotace. Kabelka dále mluvil o finančních společnostech, spadajících pod asociaci.
11:00 Pelta se vyjádřil i ke kandidatuře kontroverzního Romana Berbra: "V žádném případě ho nevyzvu, aby nekandidoval, jak mě tlačí média. Ale Roman Berbr by si měl sáhnout na svědomí." Pelta tím myslel arogantní výroky kontroverzního funkcionáře na adresu některých klubů z nižších soutěží. "Pokud bude Roman Berbr zvolen a já vím, že bude, musí zase dělat pro fotbal jen to dobré," dodal dosavadní předseda FAČR.
10:51 Slova se ujal předseda FAČR Miroslav Pelta. Začal bilancí právě skončeného volebního období. Litoval, že loňský postup reprezentace do čtvrtfinále ME nebyl v Česku příliš oceněn. "Fotbal potřebuje větší důvěru," řekl Pelta.
10:44 Funkcionáři schválili program zasedání.
10:25 Slovo si vzal Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (někdejší ČSTV). Kritizoval bývalého předsedu Ivana Haška, naopak podpořil současného předsedu Miroslava Peltu.
10:12 Delegáti schválili jednací řád.
10:10 Na jednání je nadpoloviční většina delegátů obou komor. Valná hromada je usnášeníschopná.
10:02 Valná hromada začala.
Zvolení zástupci a kandidáti do výkonného výboru FAČR:
Staronový předseda: Miroslav Pelta
3. místopředseda za kluby první a druhé ligy: Dušan Svoboda.
2. místopředseda za Čechy: Roman Berbr
1. místopředseda za Moravu: Zdeněk Zlámal
Předsedkyně řídící komise za Čechy: Dagmar Damková.
předseda řídící komise za Moravu: Pavel Blaha,
člen za Čechy (2 volená místa): Josef Tancoš, Rostislav Votík,
člen za Moravu (2 volená místa): Vlastimil Hrubčík, Miroslav Vrzáček,
člen za ligu (3 volená místa): František Hrdlička, Tomáš Paclík, Josef Lébr.
Arbitrážní komise: Ondřej Lněnička, Zuzana Ondřejová, Vítězslav Paděra, Jan Rada, Petr Konečný, Jaroslav Kadlec, Jiří Kňáva.
Odvolací komise: Kateřina Radostová, Jiří Lego, Antonín Kadlec, Vladimír Kristýn, Jiří Šidliak.
Revizní a kontrolní komise: Jaroslav Hampl, Zdeněk Šimek, Marek Hájek.
Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní