Rubriky:

Ostatní

Trenér fotbalistů Tahiti byl na mužstvo hrdý i po vysoké prohře. Už jsme také herci na velkém jevišti, pravil

18. června 2013 10:58 - Belo Horizonte

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Slavné sportovní heslo asi nejlépe odpovídalo pocitům fotbalistů Tahiti po jejich pondělním úvodním zápase na Poháru FIFA v Brazílii. Oceánský šampión sice debutoval na světové scéně vysokou porážku 1:6 s Nigérií, ale jeho trenér Eddy Etaeta cítil velkou hrdost. Se svými hráči nejvíce ocenil možnost osobní přítomnosti na velkém turnaji.

 

Paulo Whitaker, Reuters

"Jsme možná amatéři, ale k zápasu jsme přistoupili jako profesionálové a pracovali jako profesionálové. Jenom to, že jsme tady mohli být, je něco velmi speciálního," řekl po zápase Etaeta. V mužstvu má jediného profesionálního hráče Maramu Vahiruu a dále několik nezaměstnaných, poslíčka, řidiče, učitele nebo účetního.

"Obvykle velké sportovní události jako mistrovství světa nebo olympijské hry sledujeme pouze v televizi, ale teď jsme při tom - herci na velkém jevišti v důležitém zápase na významném turnaji," řekl Etaeta. "Když se hrála naše hymna, tak jsem to cítil ve svém srdci a myslel, že budu plakat. Byl jsem hrozně hrdý," doplnil trenér 138. celku v žebříčku FIFA.

Vláda přerušila jednání

Ostrovní země s pouhými 178 tisíci obyvatel je prý na jeho výběr už teď pyšná. "Když jsme opouštěli Tahiti, tak to upřímně zas taková událost nebyla, ale právě jsem slyšel, že vláda přerušila své jednání, aby se mohla dívat na televizi, a všichni mluví o nás. Máme do čtvrtka (zápas se Španělskem) hodně práce, ale teď žijeme pohádku," prohlásil Etaeta.

Přes 20 tisíc diváků na stadiónu Mineirao v Belo Horizonte od prvních minut outsidera povzbuzovalo a tleskalo jeho akcím až do závěrečného hvizdu. "Brazilští fanoušci byli úžasní. Samozřejmě jsem nadšený, že jsem skóroval, ale na gólu nemám zásluhu jen já, ale celý tým," uvedl autor branky z 54. minuty Jonathan Tehau. "Mé první myšlenky směřovaly k rodičům, kteří mi v dětství dali velkou možnost hrát fotbal, a já teď vstřelil gól," doplnil tahitský obránce, jenž pracuje jako poslíček.

Hrdost na spoluhráče cítil i jediný profesionální hráč exotického výběru Vahirua. "Ukázali jsme světu, že na Tahiti máme opravdovou kvalitu. Už jen naše přítomnost na turnaji je vítězstvím a je fantastické, jak nás přijala brazilská veřejnost," ocenil hráč řeckého klubu Panthrakikos, jenž má za sebou bohatou kariéru ve francouzské lize.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní