Ostatní

Francie - Uruguay 0:0, na pen. 4:1

Francie vyhrála poprvé v historii fotbalové MS hráčů do 20 let. Ve finále udolala Uruguay na penalty

13. července 2013 19:03 - Istanbul
(Aktualizováno: 13. července 2013 22:51)

Fotbalisté Francie vyhráli poprvé v historii mistrovství světa hráčů do dvaceti let. Ve finále zdolali Uruguay po penaltovém rozstřelu 4:1, když v základní hrací době i prodloužení gól nepadl. Z bronzových medailí se těší Ghana, která porazila Irák 3:0. Mezi střelce se zapsal také Ebenezer Assifuah, jenž se stal se šesti góly nejlepším střelcem turnaje. Cenu pro nejlepšího hráče získal francouzský záložník Paul Pogba.

Osman Orsal, Reuters

Francie na šampionátu prohrála jen v základní skupině se Španělskem, které pak překvapivě vypadlo už ve čtvrtfinále právě s Uruguayí. Naopak Francie prošla play off poměrně hladce; vyřadila domácí Turecko, Uzbekistán i Ghanu.

Ve finále pak svedla s Uruguayí vyrovnanou bitvu, v níž držela častěji míč, ale rychlé protiútoky soupeře jí dělaly problémy. Byla to však Francie, kdo měl blíže k výhře v základní hrací době, ale Jihoameričany podržel brankář Guillermo de Amores, který byl vyhlášen nejlepším gólmanem mistrovství.

Gól nepadl ani v prodloužení, a tak rozhodly až pokutové kopy. V nich zazářil francouzský gólman Parisu St. Germain Alphonse Aréola, který chytil první dva pokusy Uruguayců. Jeho spoluhráči nezaváhali a Francie rozstřel s přehledem ovládla.

Potvrdila tak, že v mládežnických kategoriích se jí v poslední době velmi daří. Po premiérové medaili z před dvou let, kdy byla na dvacítkách bronzová, si nyní připsala i zlato. Mezi hlavní opory patřili kapitán Paul Pogba z Juventusu Turín či pětigólový střelec Yaya Sanogo, který na začátku července přestoupil z Auxerre do Arsenalu Londýn.