Rubriky:

Ostatní

Fotbalové MS může už ve skupině nabídnout souboj Messiho s Ronaldem

3. prosince 2013 18:11 - Costa do Sauipe

Přímý souboj zřejmě nejlepších hráčů světa Lionela Messiho z Argentiny a portugalské hvězdy Cristiana Ronalda může hned v základní skupině nabídnout fotbalové mistrovství světa v příštím roce v Brazílii. Vyplývá to ze zveřejněného nasazení 32 zúčastněných týmů do čtyř losovacích košů. Ostře sledovaný losovací akt se uskuteční v pátek v brazilském Costa de Sauípe.

 

Gustau Nacarino, Reuters

FIFA oznámila rozdělení týmů do košů při tiskové konferenci, na níž také osvětlila systém losování. Ještě než bude vytažen první tým z koše 1, v němž figuruje domácí Brazílie a dalších sedm nejlepších týmů v hodnocení říjnového světového žebříčku, bude vylosován jeden z devíti nenasazených evropských týmů z koše 4 a doplní sedm mužstev v koši 2 tvořeném pěti africkými a dvěma jihoamerickými celky. Pak bude splněna základní podmínka, aby v každém koši figurovalo osm celků.

Evropský tým přidělený do koše 2 pak narazí na jednoho ze čtveřice jihoamerických gigantů Brazílie, Uruguay, Kolumbie a Argentina, které vytvoří provizorní koš X. Tři nevylosované jihoamerické týmy se vzápětí zase vrátí do hlavního osudí.

FIFA zvolila takový systém proto, aby zachovala vyváženost následně vylosovaných skupin, v nichž s výjimkou evropských zástupců nemůžou figurovat dva týmy z jednoho kontinentu. Evropa má specifické postavení proto, že na šampionát tradičně dodala 13 týmů, nejvíc ze všech kontinentů. Ale také zde platí omezení, že v jedné skupině můžou být nanejvýš dva evropské celky.

Páteční losování začne v 17:00 SEČ, hlavní postavou má být legendární Pelé, trojnásobný brazilský světový šampion. Na pódiu mu mají sekundovat další světoví šampioni Lothar Matthäus z Německa, Zinédine Zidane z Francie, Alcides Ghiggia z Uruguaye, Angličan Geoff Hurst, Argentinec Mario Kempes, Brazilec Cafú, Ital Fabio Cannavaro a někdejší španělský kapitán Fernando Hierro. Ten jako jediný trofej nad hlavu nepozvedl, ale bude reprezentovat zemi posledních mistrů světa.

Oficiální rozdělení účastníků fotbalového MS 2014 v Brazílii do losovacích košů:
1. koš:
Brazílie, Španělsko, Německo, Argentina, Kolumbie, Belgie, Uruguay, Švýcarsko,
2. koš:
Pobřeží slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigérie, Kamerun, Chile, Ekvádor,
3. koš:
Japonsko, Írán, Jižní Korea, Austrálie, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras,
4. koš:
Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Rusko, Francie, Nizozemsko.
Pozn.: Jeden z evropských týmů z koše č. 4 bude ještě před losovacím aktem vylosován do koše č. 2.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní