Rubriky:

Ostatní

VIDEO: V Brazílii představili míč pro fotbalové mistrovství světa

4. prosince 2013 10:40 - Rio de Janeiro

Pořadatelé fotbalového mistrovství světa představili v Rio de Janeiru míč, s nímž se bude příští rok na světovém šampionátu v Brazílii hrát. V hlasování fanoušků dostal jméno Brazuca, což je slovo vyjadřující národní hrdost Brazilců. Ve středu odpoledne bude mít premiéru i v Praze, kde ho pokřtí fotbalové legendy Ivo Viktor a Pavel Nedvěd.

Reuters

V Riu se tohoto úkolu ujal španělský brankář Iker Casillas a zdůraznil, že mu míč hned na první pohled připomíná Brazílii. "Když se představuje míč, znamená to, že šampionát už je za dveřmi. Už se těším, až s ním budu hrát," řekl gólman úřadujících mistrů světa.

Testovalo ho přes 600 hráčů

Firma Adidas, která dodává míče pro světové šampionáty už od roku 1970, zvolila design v podobě stuhy v modro-zlato-zelené kombinaci. Inspirací prý byly brazilské náramky pro štěstí. Míče testovalo více než šest set fotbalistů, mezi nimi například Lionel Messi, Zinédine Zidane a Bastian Schweinsteiger. Herní premiéru měl při únorovém utkání Švédska s Argentinou, ale tam ještě neměl oficiální design.

Adidas, který má smlouvu na MS až do roku 2030, jako obvykle uvedl, že míč je "revoluční", ale hráči a hlavně brankáři někdy nadšení pro novinky nesdílejí. Míč Jabulani pro minulé mistrovství světa v Jihoafrické republice byl často terčem kritiky pro svůj nevyzpytatelný pohyb během letu.

Po slavnostním představení byl míč celosvětově uveden na trh. V Brazílii ho každé dítě, které se narodilo 3. prosince, dostane jako dárek.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní