Rubriky:

Ostatní

Brazilským klubům hrozí za rvačku fanoušků uzavření stadiónů

10. prosince 2013 09:46 - Rio de Janeiro

Uzavření stadiónů až na 20 zápasů hrozí brazilským fotbalovým klubům, jejichž fanoušci se o víkendu brutálně poprali při ligovém zápase. Atlético Paranaense a Vasco da Gama navíc mohou podle zástupců brazilského sportovního tribunálu dostat také pokuty od 62.500 do 125.000 eur (3,4 miliónu korun).

 

Reuters

Bitka, při níž čtyři fanoušci utrpěli vážná zranění, rozpoutala diskusi o bezpečnosti na stadiónech během blížícího se mistrovství světa v Brazílii. Politici v čele s prezidentkou Dilmou Rousseffovou násilí odsoudili, podle mnohých komentátorů je ale v zemi na stadiónech běžnou a takřka netrestanou záležitostí.

Hooligans jsou za výtržnosti málokdy zatčeni a jen výjimečně skončí ve vězení. Násilnostmi na fotbale se většinou zabývá pouze sportovní tribunál, který ovšem může trestat jen kluby uzavřením stadiónu či pokutou.

Zatýká se málo

"Násilí na fotbale je posuzováno jinak než běžně ve společnosti," prohlásil fotbalový komentátor stanice ESPN Leonardo Bertozzi. "Je potřeba zatýkat ty, kteří se takových násilností dopouštějí, aby se to neopakovalo," dodal. Ze stovek fanoušků, kteří se na stadiónu v Joinville poprali, byli zadrženi jen tři.

Utkání se hrálo v Joinville proto, že Atlético mělo kvůli dřívějším výtržnostem uzavřený svůj stadión v Curitibě. Na pořádek v ochozech dohlíželi příslušníci soukromé ochranky, běsnící fanoušky ovšem zvládla až přivolaná policie, která musela k jejich rozehnání použít i střelbu gumovými projektily.

Podobný bezpečnostní systém, kdy policie dohlíží na pořádek před stadióny, je plánován i pro mistrovství světa a byl odzkoušen na letošním Poháru FIFA. Zatímco v Joinville bylo na stadiónu jen asi 80 členů ochranky, na Poháru FIFA jich na každý zápas dohlíželo takřka 900.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní