Rubriky:

Ostatní

Nesmyslný zkrat Songa, vzájemné hádky. Nepřemožitelné lvy nezkrotil ani německý kouč

19. června 2014 03:35 - Manaus

Německý kouč měl Kamerunce donutit k disciplíně, taktice, pořádku. Tomu proslulému německému, to se ví. To proto, aby na světovém šampionátu s mužstvem s celou řadou hvězd konečně uspěli. Marné bylo ovšem snažení Volkera Finkeho. Po roce v afrických službách zjistil, že toho během své mise naučil Kamerunce zatím pramálo, neboť jejich druhé vystoupení v Brazílii se proměnilo v hotové fiasko. Právě přičiněním nedisciplinovanosti jedné z největších hvězd týmu Songa z Barcelony, taktickou nevyzrálostí ostatních samozřejmě také.

 

Yves Herman, Reuters

Čtrnáct zápasů až dosud Kamerun na scéně mistrovství světa odehrál, jeden jediný vyhrál. V Brazílii padl zase. Nejprve s Mexikem, v pralesním Maunasu v duelu s Chorvatskem přímo ostudně, neboť utrpěl hrozivý čtyřbrankový debakl.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Omlouvám se, hlesl Finke

„Vše ovlivnil zkrat a vyloučení Songa. Šedesát minut jen v deseti se zvládnout nedalo, i když jsme se snažili bojovat," povzdechl si šestašedesátiletý německý trenér Finke, který do podvědomí fotbalového světa vstoupil především jako hráč a později kouč bundesligového Freiburgu.

Už absence zraněného kapitána a nejlepšího střelce Kamerunu Eto´a pro něho představovala velkou ránu. Vyloučení Alexandreho Songa, který pět minut před přestávkou udeřil na polovině hřiště nesmyslně do zad Mandžukiče, stejně velkou.

„Výsledek bolí, omlouvám se za něj," pravil rozladěný Finke po zápase v Maunasu. „Počínání některých mých hráčů se mně vůbec nelíbilo a o jejich chování s nimi budu důrazně mluvit," nemohl jen tak přejít excesy, stejně jako invektivy a vzájemné osočování, k němuž v průběhu střetnutí mezi jeho svěřenci docházelo. Třeba když se Moukando a Ekotto dostali do křížku, jako dva rozohnění kohouti.

Taktika byla prostě Kameruncům cizí. Disciplinovanost pro ně představovala naprosto neznámý pojem.

„Dokud jsme byli v plném počtu, ještě to šlo a nebyli jsme horší než Chorvatsko, ale po vyloučení Songa už jsme nestačili. Natož abychom se do utkání vrátili a kontrolovali ho," zlobilo Finkeho, že jeho taktické plány rozmetal zkrat hráče, který měl mužstvo táhnout a velet mu.

Budoucnost prý patří jim

Přitom měl s Nepřemožitelnými lvy, jak se Kamerunci titulují, na světovém šampionátu jiné plány.

„A mám je pořád, protože tohle mužstvo má ve svém středu hráče, jimž může patřit budoucnost. V posledním zápase skupiny s Brazílií to budeme chtít ukázat, v letech příštích potvrdit," chytal se po debaklu naděje německý kouč v kamerunských službách, který rozhodně nepočítal s tím, že už po dvou zápasech pro jeho tým šampionát skončí.

Otázkou ovšem je, zda k tomu bude mít příležitost právě on. V horké Africe jsou po podobných debaklech s trenéry hotovi ráz dva.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní