Rubriky:

Ostatní

Vyšetřovatel Garcia na protest proti postoji FIFA odstoupil

17. prosince 2014 17:17 - Ženeva

Americký právník Michael Garcia odstoupil z čela vyšetřovací komise FIFA. Učinil tak na protest proti rozhodnutí světové fotbalové federace, že výsledky vyšetřování možné korupce při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (vyhrálo Rusko) a 2022 (vyhrál Katar) nebudou kompletně zveřejněny.

 

Profimedia.cz

Garciova komise se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců a po skončení vyšetřování požadovala jeho kompletní zveřejnění. Předseda etické komise Hans-Joachim Eckert to však zamítl a ve shrnující zprávě pouze uvedl, že k několika incidentům sice došlo, žádný prý ale nenarušil bezúhonnost volebního procesu.

"Poprvé za dva roky ve funkci jsem cítil, že konečně děláme nějaký pokrok, ale v posledních měsících se to změnilo," citovala Garciovo prohlášení agentura Reuters. "Sice se můžu odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži, ale usoudil jsem, že by to nemělo smysl," dodal.

Jako důvody rezignace Garcia uvedl mimo jiné ztrátu důvěry v Eckertovu nezávislost a nedostatek zodpovědnosti u vrcholných představitelů federace. Proto také pochybuje o tom, že se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit. "Žádná nezávislá komise, žádný vyšetřovatel ani soud nemůže změnit základy, na kterých stojí," prohlásil.

Podobně se vyjádřil i prezident UEFA Michel Platini, podle kterého je Garciova rezignace pro FIFA krokem zpět. "Komise měla federaci pomoci k větší transparentnosti. Tak jsme si to představovali, ale teď jen všechno víc zamotala," uvedl. "Jsem překvapen, ale práce komise bude nadále pokračovat a bude hlavním tématem výkonného výboru v nejbližších dnech," uvedl šéf FIFA Sepp Blatter.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní