Rubriky:

Ostatní

Španělé a Portugalci si stěžují na FIFA u Evropské komise

9. února 2015 14:43 - Madrid

Španělské a portugalské fotbalové kluby nesouhlasí s tím, že FIFA v září zakázala, aby hráče vlastnily třetí strany. Podle nich to porušuje normy Evropské unie, proto podaly odvolání k Evropské komisi.

 

Jan Handrejch, Právo

Výkonný výbor FIFA na svém zářijovém zasedání rozhodl, že v zájmu ochrany fotbalu a hráčů zakáže, aby vlastnická práva na hráče měly třetí strany. Tedy aby hráče koupil soukromý podnikatel a nechal ho hrát v klubu, ale následně peníze z hráčova prodeje získal on. Zákaz má začít platit 1. května s tím, že aktuální smlouvy zůstávají v platnosti a nové vlastnické smlouvy třetích stran uzavřené do května budou platit jen rok.

"Tento zákaz však porušuje normy na ochranu hospodářské soutěže podle právních předpisů Evropské unie," uvedly ve společném prohlášení ligy Španělska a Portugalska. "Proto jsme podali stížnost k Evropské komisi, jelikož tím FIFA omezuje ekonomickou svobodu klubů, hráčů a třetích stran," stojí v prohlášení.

FIFA by mohla zaplatit pokutu v miliónech eur

Pokud Evropská komise uzná stížnost za oprávněnou, může FIFA udělit pokutu několika miliónů eur. Obě ligy rovněž od FIFA požadují náhradu pro kluby, hráče a třetí strany, které budou zákazem postižené.

FIFA zákaz přijala na doporučení předsedy UEFA Michela Platiniho, kterému se nelíbí, že fotbalisté často patří neprůhledným firmám sídlícím v daňových rájích a o budoucnosti hráčů tak často rozhodují neznámí agenti a investiční společnosti.

Právě ve Španělsku a Portugalsku je tento systém, fungující především v Jižní Americe, stále hojně využíván. Třetí strany se podílely například na příchodu velkých hvězd Neymara, Davida Luize, Ángela Di Maríi, Radamela Falcaa či Jamese Rodrígueze z Jižní Ameriky do Evropy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní