Rubriky:

Ostatní

Vrba zabrousil ke svým začátkům. Spávali jsme na žíněnkách, vzpomínal

9. dubna 2015 11:40 - Praha

Nevyrostli by bez nich Nedvědové, Jágrové, Štěpánkové. Obětují čas, rodinu, finanční ohodnocení je přitom minimální nebo žádné. Jde o mládežnické kouče, kterým je věnován projekt Díky, trenére! Podporuje ho i šéf fotbalové reprezentace Pavel Vrba.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Pokud trenéři mládeže nebudou existovat, sport přestane fungovat. Jsou to nadšenci, jsou čistí, baví je to, jsou strašně důležití," řekl Vrba při představení akce, která hledá inspirující příběhy koučů mládeže. Kromě něj jsou jejími patrony golfistka Klára Spilková a režisér Jakub Kohák.

Když za Vrbou přišel organizátor projektu Petr Rydl, zda by akci nepodpořil, dostalo se mu bleskové pozitivní odpovědi. „Trvalo asi jen čtyři minuty, než pan Vrba řekl, že je to skvělý nápad a že nás podpoří," těší Rydla.

Měl nad sebou basketbalové koše

„Vybavily se mi v tu chvíli vzpomínky na mé začátky s trénováním dětí, špuntů, jak jsme při turnajích spávali na žíněnkách v tělocvičně," culil se Vrba, kterého tehdy ani nenapadlo, že by o několik let později mohl dobýt mistrovské tituly a stát se koučem národního týmu. „Už jen proto, že jsem měl nad sebou basketbalové koše," vtipkoval.

Podle něj se poměry v tréninkovém procesu malých dětí od doby, kdy s trénováním začínal, podstatně změnily. „Myslím, že ze sportu se dělá strašná věda, přitom třeba fotbal je pořád stejný. Říct šestiletému chlapci, že na to nemá, mi přijde šílené, ale v některých klubech se to děje. V tomto věku by se měly děti spíše motivovat, neboť to, jestli se sportu budou věnovat vrcholově, není podstatné," podotkl Vrba.

Součástí projektu je soutěž, jejíž vítěz obdrží pro sebe a svého svěřence pobyt v jednom z prestižních tréninkových center v zahraničí v hodnotě 100 tisíc korun, jeho klub navíc dostane prémii 50 tisíc korun na přípravu dětí. Na webu www.dikytrenere.cz může kdokoli poděkovat svému trenérovi a vyjádřit to tím, že ho nominuje do soutěže. Ta potrvá do poloviny června, vyhlášení proběhne v listopadu.

neu, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní