Rubriky:

Ostatní

Rusko považuje skandál FIFA za pokus USA uplatňovat své zákony na území cizí země

27. května 2015 16:18 - Moskva/Londýn
(Aktualizováno: 27. května 2015 20:04)

Velkou nervozitu vyvolal v Rusku úplatkářský skandál, který v Curychu vyústil v zadržení sedmi vysokých funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Podle ruského ministerstva zahraničí se zatýkání činovníků Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) ve Švýcarsku na první pohled jeví jako ilegální pokus Spojených států uplatňovat své zákony na území cizí země. Moskva doufá, že zatýkání nepošpiní image FIFA.

 

Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Švýcarské justiční orgány oznámily, že kromě údajných podvodů při pořádání fotbalových soutěží na americkém kontinentu je vyšetřování zaměřeno i na rozhodování o pořadatelství světového šampionátu v roce 2018. Při hlasování v roce 2010 zvítězilo Rusko.

"Aniž bychom zacházeli do detailů, pokud jde o vznesená obvinění, poukazujeme na skutečnost, že toto je další případ ilegálního uplatňování amerických zákonů na cizím území," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Moskva rovněž doufá, že zatýkání nepošpiní pověst FIFA a nevrhne stín na její rozhodnutí včetně personálních. "Ještě jednou vyzýváme Washington, aby zanechal snah stavět se do role soudce daleko za svými hranicemi a aby se držel všeobecně přijímaných mezinárodněprávních procedur," uvedlo ministerstvo.

Organizační výbor fotbalového MS v roce 2018 v Rusku ujistil, že bude spolupracovat s relevantními úřady vyšetřujícími pochybnosti kolem kandidatury Ruska na pořádání šampionátu.

Moskva už investovala stamilióny rublů

Tisková služba výboru v prohlášení rozeslaném e-mailem uvedla, že kampaň při kandidatuře na pořádání šampionátu v roce 2018 byla zcela v souladu s pravidly a statusem FIFA.

Švýcarská justice oznámila, že z případných nesrovnalostí při volbě zatím nebyl nikdo obviněn. Vyšetřovatelé nicméně nevylučují, že budou chtít vyslechnout členy výkonného výboru FIFA, kteří v prosinci 2010 ruskou kandidaturu odsouhlasili. Zpochybnění volby by pro ruský fotbal bylo mimořádně těžkou ranou, mimo jiné i proto, že do výstavby stadiónů a celkové infrastruktury už Moskva investovala stamilióny rublů.

Ve hře je ale i politika. Britský list The Guardian uvedl, že předvolání členů exekutivy FIFA k výslechu je hotovou věcí. Vyslýchán by tak byl i ruský delegát Vitalij Mutko, který je ministrem sportu Ruské federace a patří do okruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina.

Spolu s Mutkem se prý mají k výslechu dostavit i šéf Africké fotbalové konfederace a delegáti fotbalových svazů ze Španělska, Belgie, Turecka, Thajska, Kypru, Pobřeží slonoviny, Guatemaly a Egypta.

Rusové nemají co skrývat

Kreml se zatím k aféře nevyjádřil. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že skandál se ruského státního vedení netýká. Mutko jakékoli nesrovnalosti při hlasování v roce 2010 popřel a prohlásil, že před vyšetřovateli nemá co skrývat. "Nikdo se na mě zatím neobrátil. Možná nás ale vyslýchat budou, není to žádný problém, nemám co skrývat," konstatoval ruský ministr.

Šéf sportovního výboru dolní komory ruského parlamentu Igor Ananskich agentuře Interfax řekl, že zatýkání ve Švýcarsku se ruského pořadatelství netýká. "S velkou jistotou mohu říci, že žádné otázky adresované nyní (zatčeným) funkcionářům FIFA se ruské kandidatury na pořádání mistrovství v roce 2018 netýkají," uvedl poslanec.

Jeho kolega Vasilij Šestakov má za to, že záležitost má politické pozadí. "Nelze pochybovat o tom, že kdyby se šampionát v roce 2018 konal v USA, nikoli v Rusku, k žádným zatčením by nedošlo," řekl poslanec agentuře TASS.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní