Rubriky:

Ostatní

Baník se loučí s Bazaly. Vše začalo zápasem, po kterém převrátili sudímu auto

28. května 2015 20:41 - Ostrava

Tak jako patří fotbalový Baník k Ostravě, patří už více než půl století k Baníku stadión Bazaly. Unikátní fotbalový stánek už ale pohostí jediné soutěžní utkání. V sobotu 30. května po posledním zápase sezóny s Duklou Praha se brány stadiónu po dlouhých 56 letech pro ligový fotbal uzavřou. Baník se před novou sezónou přestěhuje do Vítkovic na moderní Městský stadión pro 15 tisíc diváků.

 

Archiv FC Baník Ostrava

Pro naprostou většinu fanoušků či fotbalových legend to bude loučení smutné. „Na Bazalech jsem prožil polovinu života. Fotbal jsem hrál v Baníku dvacet let, z toho čtrnáct právě na Bazalech," vzpomínal ostravský brankář Vladimír Mokrohajský, který den před posledním zápasem Baníku na Bazalech oslaví 80. narozeniny.

Mokrohajský patří k pětici žijících aktérů vůbec prvního utkání, které se na Bazalech hrálo 19. dubna 1959. Baník v něm hostil Ústí nad Labem a prohrál 2:3 a fandové tehdy vzteky převrátili sudímu auto. „Začínal jsem ještě na staré Střelnici. Moc jsme se tehdy na nový stadión těšili. Fotbal, to byl v Ostravě svátek. Když přišlo na utkání méně než dvacet tisíc lidí, noviny psaly: Žilina netáhne," líčil Mokrohajský.

Bazaly hostily i Bayern či Düsseldorf

Po úvodní porážce hostily Bazaly v příštích téměř šedesáti letech mnohé nezapomenutelné duely. Ostravští fotbalisté jich na dohled od ostravské Nové radnice odehráli v lize 818, Bazaly zažily i šestatřicet zápasů v evropských pohárech, do sítě soupeřů ostravští kanonýři nastříleli 1506 gólů.

„Do Baníku jsem přišel za éry Tomáše Pospíchala v roce 1970. Vybavuji si ta zvučná jména soupeřů, proti nimž jsme tady nastupovali," lovil v paměti excelentní hlavičkář a rekordman v počtu startů za Baník (381 utkání) Rostislav Vojáček, který pamatuje výhru Baníku 2:1 v sezóně 1976/1977 nad Bayernem Mnichov v PMEZ; pouť Pohárem UEFA v sezóně 1974/75 do čtvrtfinále Poháru UEFA i tažení v sezóně Pohárem vítězů pohárů (PVP) v sezóně 1978/79, které skončilo až semifinálovou porážkou od Fortuny Düsseldorf.

Zápasy výjimečné generace sledoval v každém ligovém kole zaplněný stadión, o čemž se současným nositelům modro-bílého dresu může jenom zdát. „Je velmi smutné, že Bazaly už nikdy takovou atmosféru nezažijí. Jsem tady tomu místu za hodně vděčný. Díky Baníku jsem se dostal i do reprezentace, oslavil jsem tady pod trenéry Jiřím Rubášem a Evženem Hadamczikem tři tituly mistra ligy," svěřoval se Vojáček.

Čtyři tituly, poslední ale už před 11 lety

Dohromady získal Baník i díky unikátní atmosféře na Bazalech čtyři mistrovské tituly. První v roce 1976, ten poslední o 28 let později, v roce 2004. „Byla to úžasná sezóna. Lístky, které se začaly prodávat v pondělí, byly ještě ten den vyprodané. Tribuny byly na každý zápas plné a my se na každé další utkání hrozně moc těšili. Když jsme nastupovali na hřiště, měli jsme z té skvělé atmosféry husí kůži po celém těle," připomněl stoper René Bolf. „Titul v roce 2004 je mou nejsilnější vzpomínkou na Bazaly," dodal.

Sobotní utkání s Duklou Praha bude pro Baník Ostrava 1999 ligovým zápasem. Kulatý dvoutisící záznam do klubové kroniky napíše, pokud bude hrát doma, už ve Vítkovicích. „Máme zájem Bazaly i nadále využívat jako tréninkové centrum," řekl současný majitel Baníku Petr Šafarčík. Společnou řeč s městem, kterému stadión od roku 2013 patří, ale současné vedení klubu dosud nenašlo. Stadión koupilo od klubu bývalé vedení radnice v čele s Petrem Kajnarem za zhruba 115 miliónů korun a klub tím zachránilo před bankrotem.

Jiří Tomaškovič (s přispěním Tomáše Svobody), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní