Rubriky:

Ostatní

Prezident FIFA se volit bude, UEFA nebude kongres bojkotovat

28. května 2015 14:40 - Curych

Volební kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA se v pátek uskuteční podle plánu i ve stínu obrovského korupčního skandálu. Na společném jednání se na tom dohodli zástupci jednotlivých konfederací. Voleb se zúčastní i Evropská fotbalová unie UEFA, která původně v důsledku zatčení sedmi funkcionářů FIFA hrozila bojkotem kongresu. Od něj však ve čtvrtek představitelé evropských zemí upustili. Šéf UEFA Michel Platini před tím osobně vyzval nynějšího prezidenta FIFA Seppa Blattera k rezignaci, ten to ale odmítl.

 

Peter Dejong, ČTK/AP

Ve středu švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i dva místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. V důsledku toho UEFA a další členské asociace volaly po odložení volby nového prezidenta, v níž Blatter kandiduje na své páté volební období. Jeho vyzyvatelem je jordánský princ a jeho současný viceprezident Alí bin Husajn.

Devětasedmdesátiletý Blatter ve čtvrtek v důsledku aféry svolal krizovou schůzku, aby se zástupci všech kontinentů projednal současnou situaci. Mezi čtyřma očima se sešel i s Platinim, který ho vyzval k odstoupení. Blatter to odmítl.

"Odpověděl mi, že nemůže odejít takhle z ničeho nic," prohlásil Platini na tiskové konferenci. "Jsem znechucený. Už je toho na mě moc. Jsem obdivovatel historie FIFA, ale z tohohle mi je špatně. FIFA si nezaslouží takové zacházení," dodal Platini.

UEFA nakonec po vlastní poradě nepřistoupila k bojkotu. Její představitelé totiž v současné situaci věří, že Husajn má dobrou šanci na vítězství, a hodlají ho ve volbě podpořit.

"Výrazná většina členů UEFA bude volit prince Alího," potvrdil Platini. Jordánskému princi jsou připraveni dát hlas i zástupci Fotbalové asociace ČR v čele s Miroslavem Peltou. "My jako asociace jsme členem týmu UEFA a budeme hrát za tento tým," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka Radiožurnálu.

Pokud by však byl zvolen Blatter, místopředseda anglického asociace David Gill odmítne nastoupit do své funkce ve výkonném výboru FIFA. Platini rovněž řekl, že v takovém případě se UEFA sejde na jednání v Berlíně v rámci finále Ligy mistrů, aby prodiskutovala svůj další vztah k FIFA. Ve hře je údajně i možnost, že evropské týmy nenastoupí do soutěží FIFA. "Nemohu nic vyloučit. Musíme zvážit všechny možnosti," řekl Platini.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní