Rubriky:

Ostatní

Za odhalením skandálu FIFA stojí muž se vzezřením Santa Clause

28. května 2015 19:09 - New York/Curych

Klíčovou postavou, která přispěla k odhalení a vyšetřování rozsáhlé korupční aféry v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA), byl podle všeho někdejší dlouholetý člen jejího výkonného výboru Chuck Blazer. Tento zavalitý Američan s huňatým bílým vousem, který je znám pod přezdívkou Pan deset procent, se totiž, jak si všímají světová média, podle prokuratury Spojených států k braní úplatků doznal již před rokem a půl. Spolupracovat s americkými úřady podle loňské zprávy deníku New York Daily News začal v roce 2011.

 

Bernd Kammerer, ČTK/AP

Blazer, který dlouhé roky býval dvojkou severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF, má podle agentury Reuters vzezření Santa Clause a je znám rozšafným životním stylem. Z obvinění vznesených vůči představitelům FIFA, která byla zveřejněna ve středu, vyplývá, že se Blazer k finančním nepravostem doznal 25. listopadu 2013.

Americkým vyšetřovatelům podle všeho vyšel vstříc poté, co se o něj úřady začaly zajímat kvůli neplacení daní. Agentura SID o něm uvedla, že je to korpulentní špicl, který nechce do lochu. Doznal se k šestinásobnému vyhýbání daňové povinnosti a také k finančním podvodům, jako jsou praní špinavých peněz či platební machinace.

New York Daily News uvedl, že zásoboval agenty amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů údajně nosil tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo.

Dostal podíl i za udělení MS Jihoafrické republice

Prokuratura v souvislosti s Blazerovým doznáním uvedla, že mimo jiné přijal 750.000 dolarů (asi 19 miliónů korun) ze sumy deseti miliónů dolarů (přes 251 miliónů korun), které bývalý viceprezident FIFA Jack Warner získal od vlády Jihoafrické republiky jako úplatek za přidělení pořadatelství světového šampionátu. Dále například šest let nepodával ve Spojených státech daňová přiznání.

Blazer v rámci spolupráce s prokuraturou souhlasil se zaplacením 1,95 miliónu dolarů (49 miliónů korun), což americké úřady považují za část toho, co utržil na úplatcích, nelegálních provizích i z černého prodeje lístků na fotbalový šampionát. Rovněž přislíbil zaplatit ještě další sumu, jejíž výše bude vyčíslena při vynesení rozsudku v jeho případu.

K finančním podvodům se podle prokuratury doznali také Warnerovi synové Daryll a Daryan. V případě Daryana Warnera se přiznání týkají kupčení s lístky na světové šampionáty v letech 2006 a 2010. Mimo jiné přiznal, že v bance ukládal částky do 10.000 dolarů, aby se vyhnul finanční kontrole. Oba bratři podle všeho s vyšetřovateli rovněž spolupracují.

Policii v Trinidadu a Tobagu se kvůli vydanému americkému zatykači již také přihlásil Jack Warner, který je jedním ze 14 lidí obviněných v korupčním skandálu ve světovém fotbale. Noc na dnešek strávil v cele.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní