Rubriky:

Ostatní

Nadvláda legionářů skončila! Zlatý míč získal sparťanský kanonýr Lafata

31. května 2015 21:00 - Praha

Po vítězství v anketě Fotbalista roku získal sparťanský útočník Davida Lafata i Zlatý míč ČR, v němž novináři volí nejlepšího fotbalistu sezóny. „Cením si obou trofejí, protože jde o největší individuální pocty, které lze v českém fotbale získat,“ svěřoval se člen renomovaného Klubu ligových kanonýrů po nedělním dekorování, které proběhlo v rámci slavnostního ligového galavečera na pražských Vinohradech.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Už po podzimu měl Lafata takový náskok, že bylo dopředu jasné, že se stane prvním fotbalistou z české ligy, který Zlatý míč v jeho devatenáctileté historii získá. Brankář Petr Čech, jenž vyhrál pět předchozích ročníků a v anketě zvítězil již devětkrát, totiž vysedával v Chelsea na lavičce náhradníků, reprezentační kapitán Tomáš Rosický v Arsenalu rovněž jen paběrkoval. Žádný z legionářů nevyčníval nad ostatní, natož aby svými výkony oslňoval.

Legionáři nehráli, Kadeřábek se zranil

A protože se na jaře zranil a dlouho absentoval jediný vážný Lafatův konkurent Pavel Kadeřábek, měl sparťanský kanonýr cestu k vítězství volnou.

„Uvědomil jsem si to před vyhlašováním výsledků. Podzimní náskok mně pomohl, Kadeřábkovo zranění ještě víc. Kdybych ale měl o Zlatém míči rozhodovat já, dal bych ho Pavlovi, protože je teď opravdu nejlepší," nijak netajil Lafata, že ligové jaro nevyšlo podle představ ani jemu, ani Spartě.

Přesto letenští hráči obsadili v anketě první tři místa. Za Lafatou skončil zmiňovaný Pavel Kadeřábek, třetí příčku obsadil Bořek Dočkal.

Nejlepším hráčem působícím v zahraničí se stal Vladimír Darida z Freiburgu figurující na čtvrtém místě, z týmu českého mistra Viktorie Plzeň vystoupal nejvýše obránce David Limberský, který obsadil šesté místo.

O vítězi rozhodl podzim

Fotbaloví novináři volí nejlepší hráče dvoukolově. Celkový vítěz David Lafata získal rozhodující počet bodů už v podzimní volbě, kterou vyhrál s obrovským náskokem před Dočkalem a Kadeřábkem. V jarním hlasování byl nejlepší Pavel Kadeřábek, druhý skončil Tomáš Vaclík a až třetí příčka náležela Davidu Lafatovi.

Do hlasování se zapojilo celkem 84 novinářů, kteří rozdělili své hlasy mezi 62 fotbalistů. Hlasovali pro jedenáct různých hráčů Plzně, deset zástupců má ve výsledcích Sparta, čtyři Jablonec a po třech Slavia s Ostravou. Aspoň jedním hráčem je zastoupeno jedenáct klubů Synot ligy.

Největší skok ve výsledkové listině zaznamenal slávista Milan Škoda, který z podzimního 34. místa (za 4 body) poskočil na celkové jedenácté (274 b.). Plzeňský záložník Daniel Kolář dokonce na podzim nezískal ani bod, ale ve druhé volbě se ziskem 249 bodů vyšvihl na 13. místo. Nejvíce se naopak propadl Ladislav Krejčí, který ke 262 bodům přidal už jeden jediný a klesl z osmého na 12. místo.

V dosavadní historii ankety vyhrávali pouze legionáři. Devětkrát Petr Čech, šestkrát Pavel Nedvěd, jednou Jiří Němec, Tomáš Rosický a Patrik Berger.

Konečné pořadí Zlatého míče ČR
1. David Lafata Sparta 1122
2. Pavel Kadeřábek Sparta 997
3. Bořek Dočkal Sparta 737
4. Vladimír Darida Freiburg 612
5. Tomáš Rosický Arsenal 566
6. David Limberský Plzeň 493
7. Tomáš Vaclík Basilej 452
8.  Petr Čech Chelsea 357
9. Tomáš Sivok Besiktas 329
10.  Jaroslav Plašil Bordeaux 304
11. Milan Škoda Slavia 278
Další pořadí: 12. Ladislav Krejčí (Sparta) 263, 13. Daniel Kolář (Plzeň) 249, 14. Matěj Vydra (Watford) 237, 15. Václav Pilař (Plzeň) 222, 16. Theodor Gebre Selassie (Brémy) 183, 17. Marek Suchý (Basilej) 182, 18. Roman Hubník (Plzeň) 141, 19. Filip Novák (Jablonec) 132, 20. Michal Kadlec (Fenerbahce) 96, 21. Lukáš Vácha (Sparta) 90, 22. Tomáš Necid (Zwolle) 85, 23. Libor Došek (Slovácko) 68, 24. Václav Kadlec (Frankfurt/Sparta) 65, 25. Václav Procházka (Plzeň) 63 bodů.  

V rámci Ligového večera došlo pochopitelně i na vyhlášení výsledků dalších anket a dekorování vítězů.

Trenérem sezóny plzeňský Koubek

Nejlepším hráčem sezóny se v hlasování čtyřiašedesátičlenné akademie složené z ligových trenérů, kapitánů mužstev nejvyšší soutěže a fotbalových novinářů stal sparťanský obránce Pavel Kadeřábek před svým spoluhráčem Davidem Lafatou a slávistickým útočníkem Milanem Škodou.

Nejlepším trenérem byl podle očekávání zvolen Miroslav Koubek, který dovedl Viktorii Plzeň k mistrovskému titulu, s třicetibodovou ztrátou obsadil druhou příčku jablonecký Jaroslav Šilhavý, zatímco třetí skočil Pavel Tobiáš, který dovedl Příbram z ligového propadliště až na výsluní tabulky.

Nejlepším cizincem působícím v Synot lize se stal plzeňský gólman Matúš Kozáčik, který byl před týdnem vyhlášen i nejlepším brankářem nejvyšší soutěže, Objevem sezóny pak byl zvolen příbramský mladík Aleš Matějů, jenž se po testech v nizozemském Eindhovenu vrátil na domácí fotbalovou scénu a natrvalo se usadil v základní sestavě Středočechů.

„Můj dík patří hlavně trenéru Tobiášovi, který po příchodu do Příbrami začal dávat příležitost nám mladým," děkoval klubovému kouči osmnáctiletý talent, kterého má vyhlédnutého mistrovská Plzeň.

O nejlepším kanonýrovi sezóny se pochopitelně nehlasovalo, tuto trofej si vystřílel sparťanský snajpr Davida Lafata s dvaceti trefami. Mimochodem . je to už jeho čtvrtý triumf v kariéře. Člen renomovaného Klubu ligových kanonýrů má na kontě momentálně 158 branek.

"Když už jsem byl tak blízko, o korunu krále střelců jsem stál. Je to první sezóna, kterou jsem celou odehrál ve Spartě,  čímž je asi čtvrté prvenství zvláštní," svěřoval se Lafata.

Slávistický útočník Milan Škoda se v závěrečném kole netrefil a zůstal o jeden gól pozadu.

Hráč sezóny:
1. Pavel Kadeřábek Sparta 85
2. David Lafata Sparta 55
3. Milan Škoda Slavia 54
Trenér sezóny:
1. Miroslav Koubek Plzeň 136
2. Jaroslav Šilhavý Jablonec 106
3. Pavel Tobiáš Příbram 31
Cizinec sezóny:
1. Matúš Kozáčik Plzeň 88
2. Aidin Mahmutovič Plzeň 42
3. Jean-David Beauguel Dukla 30
Objev sezóny:
1. Aleš Matějů Příbram 50
2. Jean-David Beauguel Dukla 34
3. Michal Trávník Slovácko 32
Kanonýr sezóny
 1. Davida Lafata Sparta  20
 2. Milan Škoda Slavia  19
 3. Libor Došek Slovácko  16
zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní