Rubriky:

Ostatní

FIFA Nostra. Svatý Blatter vydržel až do konce a všechny nás rozesmál, píší ve Francii

3. června 2015 10:23 - Praha

Co to znamená? Proč odstoupil? Co tím vzkázal těm, co ho volili? Světová média se ptají po nečekaném odstoupení Seppa Blattera z funkce předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Řada listů Švýcarův překvapivý krok víceméně oslavila. Zklamání zavládlo v Rusku, které bylo jedním ze spojenců devětasedmdesátiletého funkcionáře. Údiv zažívá jeho rodné Švýcarsko.

 

Ruben Sprich, Reuters

"Nečekané odstoupení zasáhlo fotbalový svět jako bomba. Neuvěřitelné zemětřesení pro nejvyšší patra vedení FIFA. Vždyť Blatter žil v domnění, že je nezničitelný, nesmrtelný a nezranitelný," napsal Ouest-France. "FIFA Nostra. Svatý Blatter vydržel až do konce a všechny nás rozesmál. Co si teď o něm pomyslí těch 133 svazů, které pro něj hlasovaly?" uvedl další francouzský list Libération.

O dění ve FIFA v posledních dnech čtěte také zde:
Evropští zbojníci jsou v krizi FIFA napřed, zasednou již před finále Ligy mistrů
Kritici ocenili Blatterovu rezignaci. Dobrá zpráva pro fotbal, libuje si šéf anglické asociace
Být v Kataru, nespal bych dobře, otevírá šéf anglické asociace otázku výběru MS
Zico chce nahradit Blattera, prezident Venezuely navrhuje Maradonu
Právníci zjišťují, zda princ Alí nemůže vést FIFA místo Blattera
Velký tlak neustál. Předseda FIFA Blatter rezignoval!
Když vám nevadí korupce, MS budeme bojkotovat! UEFA chystá vlastní šampionát
Jaká je cena za pořadatelství MS? JAR zaplatila 10 miliónů dolarů
Rozdělení účastnických míst na MS pro kontinenty se nemění
V kauze FIFA přijdou další obvinění, zní z amerického daňového úřadu
Odpouštím, ale nezapomínám, uvedl staronový šéf FIFA
Byli jsme v klinči. Češi hráli za Evropu, Asie a Afrika jásaly, hodnotil Řepka volbu Blattera
Vše při starém! Šéfem FIFA je znovu Blatter, Alí bin Husajn před druhým kolem odstoupil
Za odhalením skandálu FIFA stojí muž se vzezřením Santa Clause
Podle Putina se USA snaží zabránit zvolení Blattera. A ještě nám chtějí vzít šampionát, říká
Blatter postup justice v korupčním skandálu přivítal
FIFA má obří skandál! Policie zatýkala kvůli korupci, vyšetřuje i hlasování o Rusku a Kataru

Radost zavládla také v Nizozemsku. "Konec hry, Blattere! Fotbalový císař Sepp Blatter, který si myslel, že je nezranitelný, nakonec spadl ze svého trůnu," uvedl De Telegraaf. "Během Blatterovy vlády se FIFA proměnila ve stroj na peníze. A právě miliardy, které do federace tekly, vedly k nekonečným korupčním skandálům," napsal De Volkskrant.

"Odstoupit měl už dávno. Je dobře, že odešel, protože pod jeho dohledem bujela v pětihvězdičkových hotelech korupce. FIFA teď musí udělat něco, na co není zvyklá: začít hledat nezkažené a poctivé vůdce," napsal britský deník The Times. "

"Nebouchejte šampaňské"

Blatterovo odstoupení přivítala i média v severských zemích, v hodnocení jsou však opatrnější. "Šťastný den pro fotbal, ale ještě nebouchejte šampaňské. Teprve uvidíme, jestli je fotbal schopen začít odznova po veškeré té špíně, která za poslední dny vyplavala na povrch," napsal norský Aftenposten. "Blatterovo odstoupení je dar z nebes. Ale nesmíme být naivní, protože šlo jistě o promyšlený politický tah. Ale doufejme, že změny budou k lepšímu. Pod Blatterem moc důvodů k radosti nebylo," uvedl dánský Berlingske.

Zklamání zavládlo v Rusku, které (stejně jako Katar pro rok 2022) získalo při podezřelé volbě pořadatelství mistrovství v roce 2018. "Blatterovo odstoupení není dobrá zpráva pro Rusko, které je jedním z jeho velkých zastánců," napsal Kommersant. "Pro Rusko jde o znepokojivou zprávu. Zatím nic nevíme, ale doufejme, že to nebude mít neblahé následky pro šampionát v Rusku," uvedl Sport Express.

Švýcarský Blick se pozastavil nad okolnostmi, které vedly Blattera k rezignaci. "Udělal tedy něco špatného? Je obviněn z nějakého zločinu? Nebo odstoupil z osobních důvodů? Vždyť na volebním kongresu ještě horlivě volal k boji proti korupci a teď zněl zahořkle a sklesle!" napsal list.

Zároveň přinesl prohlášení Corinne Blatterové-Andenmattenové, dcery propíraného činovníka: "Jeho rozhodnutí nemá nic, absolutně nic do činění s obviněními kolem."

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní