Rubriky:

Ostatní

Odhalení po letech! Irové se po skandálu v baráži MS vztekali, od FIFA dostali pět miliónů

4. června 2015 18:29 - Dublin

Po letech je tu pozoruhodné pokračování aféry, kterou žil fotbalový svět. Irský svaz podle předsedy Johna Delaneyho dostal v roce 2009 od FIFA pět miliónů eur, aby se s ní nesoudil kvůli skandálu v baráži o mistrovství světa s Francií. Rozhodující gól ve druhém utkání tehdy padl po jasné ruce Thierryho Henryho. Irové zuřili, mnozí pozorovatelé tehdy tvrdili, že doplatili na to, že Francie je silnějším hráčem ve světě fotbalu, a to po všech stránkách. Nechěli to však jen tak nechat.

 

Ruben Sprich, Reuters

"Cítili jsme, že vzhledem k tomu, co se odehrálo, bychom měli u soudu šanci," řekl Delaney. "A jestli si vzpomenete, tak se nám (šéf FIFA) Blatter posmíval a dělal si z nás legraci. Proto jsem za ním šel do kanceláře, kde potom padlo dost ostrých slov," prohlásil.

A právě po setkání s předsedou FIFA, který v úterý ve stínu rozsáhlé korupční aféry oznámil, že odstoupí z funkce, prý byly irskému svazu nabídnuty peníze. "Bylo to ve čtvrtek a v pondělí už byla dohoda hotová a podepsaná. Pro nás šlo o dobrou a naprosto legitimní domluvu," uvedl Delaney.

O jakou částku šlo, odmítl funkcionář potvrdit. Avšak na dotaz, zda šlo o pět miliónů, odpověděl: "Tu částku jste zmínil vy, dobrá práce. Dostali jsme peníze za to, abychom nepodávali žalobu. A podle dohody mám zakázáno o konkrétní částce mluvit," prohlásil.

FIFA podle agentury AP finanční vyrovnání potvrdila s tím, že šlo o půjčku, která měla být splacena v případě, že se Irsko kvalifikuje na mistrovství světa v roce 2014.

Irsko před MS 2010 prohrálo první zápas baráže v Dublinu 0:1. V odvetě na St. Denis se o jedinou branku v normální hrací době postaral Robbie Keane, ale v prodloužení vyrovnal William Gallas. Jeho gól zajistil Francii místo na mistrovství světa v JAR, přestože televizní záznamy ukázaly, že přihrávající Henry byl v ofsajdu a navíc zahrál rukou.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní