Rubriky:

Ostatní

Švýcarské banky zaregistrovaly podezřelé aktivity na účtech FIFA

17. června 2015 10:33 - Curych
(Aktualizováno: 17. června 2015 12:22)

Švýcarské úřady prověřují podezřelé operace na účtech Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Na středeční tiskové konferenci o tom informoval Michael Lauber, švýcarský generální prokurátor.

 

Ruben Sprich, Reuters

Lauber uvedl, že švýcarské banky zaregistrovaly celkem 53 případů možného praní špinavých peněz v souvislosti s vyšetřováním možné korupce při volbách pořadatele fotbalového MS 2018 a 2022, které nakonec vyhrálo Rusko a Katar.

Zároveň nevyloučil, že vyslechne i Seppa Blattera, který zkraje června po pouhých čtyřech dnech po svém znovuzvolení do funkce odstoupil z funkce prezidenta FIFA. Svou rezignaci oznámil necelý týden poté, co bylo v Curychu zatčeno několik vysoce postavených funkcionářů organizace kvůli podezření z korupce.

"Jde o složité vyšetřování s množstvím mezinárodních důsledků. Soudní stíhání probíhá a bude ještě nějakou dobu trvat. Fotbalový svět musí být trpělivý, vyšetřování bude trvat víc než legendárních 90 minut," prohlásil Lauber s tím, že vyřešení případu může trvat měsíce i roky.

Vyšetřovatelé zatím prověřovali důkazy týkající se 104 podezřelých bankovních operací, u 53 případů zaznamenali podezření na praní špinavých peněz. Každá operace se přitom týká několika bankovních účtů. "Nějaký časový plán FIFA je mi úplně jedno. Mě zajímá pouze trestní řízení. Nedělám žádnou politiku, snažím se prosadit zákon," řekl Lauber.

jsv, ČTK, Sport.cz

Zrušit