Rubriky:

Ostatní

Rusko omezilo výdaje na pořádání fotbalového mistrovství světa

22. června 2015 10:51 - Moskva

Rusko zkrátilo rozpočet fotbalového mistrovství světa v roce 2018 o 30 miliard rublů (13 miliard korun). O změnách, které schválila vláda, informovala v pondělí bez udání důvodů agentura TASS. Výdaje na pořádání šampionátu budou po snížení rozpočtu činit 631,5 miliardy rublů (283 miliard korun).

 

Arnd Wiegmann, Reuters

Rusko se potýká s vážnými hospodářskými problémy, které vyvolaly sankce západních států, zavedené loni po ruské anexi Krymu a proruském povstání ve východoukrajinském Donbasu. Právě dnes Evropská unie rozhodla o prodloužení unijních hospodářských sankcí proti Rusku do konce ledna 2016.

Vážné škody ruským financím způsobil i pokles světových cen ropy a zemního plynu, surovin, které z velké části zajišťují příjmy do státní pokladny. Ekonomika země čelí vysoké inflaci a nezaměstnanosti. Podle mínění řady ekonomů Rusko nejvážnější hospodářské problémy teprve čekají.

V místních médiích se přesto pravidelně opakují zprávy o úspěšném budování sportovišť a dopravní infrastruktury. Na některých nově budovaných či rekonstruovaných fotbalových stadionech se údajně první testovací zápasy uskuteční už rok před mistrovstvím.

Podle dnešní informace TASS o revidovaném rozpočtu se na přípravě fotbalového šampionátu bude víc než 335 miliardami rublů podílet ruský státní rozpočet, 97 miliardami rozpočty regionů a víc než 199 miliard dodají ruské podniky, většinou pravděpodobně se státní účastí.

Mistrovství světa se bude konat od 14. června do 15. července 2018 v Moskvě, Petrohradu, Kazani, Nižním Novgorodu, Saransku, Kaliningradu, Volgogradu, Jekatěrinburgu, Samaře, Soči a Rostově na Donu.

ČTK

Zrušit