Rubriky:

Ostatní

Platini v Praze otevřel nové sídlo Fotbalové asociace ČR

30. června 2015 17:52 - Praha

Prezident UEFA Michel Platini dnes slavnostně otevřel nové sídlo Fotbalové asociace ČR na Strahově hned vedle toho starého. Jeho součástí je i nová Síň slávy, kterou český fotbal dosud neměl.

 

Michal Doležal, ČTK

V Síni slávy nechybějí cenné relikvie, dresy či podobizny všech reprezentantů od roku 1993, kdy došlo k rozdělení Československa. Speciální část je věnována třem největším postavám historie českého fotbalu Josefu Masopustovi, Josefu Bicanovi a Pavlu Nedvědovi.

"Je to krásné, připomnělo mi to spoustu krásných vzpomínek. Naše historie je ale tak bohatá, že by to klidně mohlo být i třikrát tak velké. Je to vkusné a na každého dýchne kus historie," řekl mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka.

Oficiálního otevření administrativní budovy, jejíž stavba začala pozemními pracemi v prosinci 2013, se zúčastnili i členové výkonného výboru UEFA, kteří jsou v Praze kvůli finále mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Právě UEFA poskytla ze svého programu Hattrick 90 procent finančních prostředků na výstavbu. Dalších 10 procent dala FIFA. Český fotbal nemusel do sídla investovat, navíc ušetří na nákladech za nájem.

"Přijeli jsme se podívat, jak jste naše peníze investovali. Hlavně náš šéf rozpočtu je zvědavý," vtipkoval při slavnostním projevu Platini. "Je to smutný den pro český fotbal, jelikož odešel náš přítel Josef Masopust, ale zároveň velmi šťastný den, protože fotbal našel svůj domov. Posláním pana (předsedy FAČR Miroslava) Pelty je starat se co nejlépe o chod českého fotbalu, aby ho hrálo co nejvíce dětí, a naším posláním je mu v tom pomáhat," dodal.

Podle naplánovaného rozpočtu stavba vyšla na 137 miliónů korun s DPH. "A ještě se povedlo něco ušetřit na druhou fázi stavby," řekl Pelta. V plánu je pokračovat rekonstrukcí sousedního stadionu Přátelství. Aktuálně probíhá výběrové řízení na firmu, která na podzim rekonstrukci zahájí. Vedle nového zázemí se jedná i o vybudování vyhřívání trávníku, nového osvětlení, LED panelů a další modernizace. Plánované dokončení je v roce 2016.

Třípatrová stavba obsahuje také reprezentativní prostory, zasedací místnosti pro školení, restauraci a tiskové centrum. Horní dvě patra jsou kancelářská, v suterénu pak jsou připraveny čtyři fotbalové šatny. Inspirací byla mimo jiné sídla UEFA a FIFA.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní