Rubriky:

Ostatní

Guardiola toužil vést Brazílii na MS. Dostal však košem!

8. července 2015 17:56 - Brasília

S fotbalisty Barcelony získal 14 trofejí včetně dvou triumfů v Champions League, další úspěchy sbírá Pep Guardiola na lavičce Bayernu Mnichov. Přitom ale z jeho angažmá v Bavorsku mohlo lehce sejít. Renomovaný španělský kouč totiž údajně velmi stál o to, aby na loňském světovém šampionátu vedl brazilskou reprezentaci. V rozhovoru pro televizní stanici ESPN Brasil to prozradil obránce Dani Alves s tím, že vedení svazu se ale obávalo reakce fanoušků na angažování zahraničního kouče, a proto Guardiolu odmítlo.

 

Jan Handrejch, Právo

„Od chvíle, kdy jsem začal hrát za Brazílii, tak říkal, že by náš národní tým chtěl trénovat. Dokonce už měl v hlavě sestavu a také plánoval strategii, jak nás dovést k titulu," řekl Alves, kterého Guardiola vedl během úspěšného působení v Barceloně.

Svůj zájem ohlásil čtyřiačtyřicetiletý úspěšný kouč na podzim 2012, v době, kdy si po ukončení angažmá v Barceloně dopřával "roční dovolenou" a kdy brazilský svaz hledal nástupce za odvolaného Mana Menezese. Jenže neuspěl. O několik týdnů nato pak uzavřel smlouvu s Bayernem, kde vystřídal Juppa Heynckese.

„U týmu ho nechtěli, protože se obávali, že fanoušci cizího trenéra nepřijmou," vzpomínal s odstupem času brazilský zadák. „Pep je přitom nejlepší trenér na světě. V Barceloně odstartoval revoluci ve fotbale i v týmu. Když ale odmítli takového trenéra, někoho, kdo nás mohl pozvednout, tak ukázali, že nechtějí pro reprezentaci to nejlepší," dodal.

Plat jen v případě uspokojivého výsledku

Vedení svazu nakonec dalo přednost Luizi Felipu Scolarimu, jenž s Brazílií vyhrál mistrovství světa v roce 2002. Veřejnost navnadil triumfem v Poháru FIFA, v němž Kanárci v roce 2013 v generálce na šampionát vyhráli všech pět zápasů a ve finále na Maracaná porazili úřadující světové a evropské šampióny ze Španělska 3:0. Scolari se vyhříval na slunci. O rok později po drtivé prohře 1:7 v semifinále MS s Německem byl v zemi za psance....

„Škoda, kdyby nás Pep na šampionátu vedl, měli bychom šanci. Nebylo to o žádném balíku peněz, dokonce souhlasil s tím, že by plat a případné prémie dostal jen v případě uspokojivého výsledku. Kdy se vám naskytne taková příležitost?" položil Alves na závěr řečnickou otázku.

Scolariho po výbuchu Selecao na mistrovství světa nahradil Carlos Dunga. Pod vedením bývalého středopolaře a kapitána národního týmu se Brazilcům povedla série výher dokonce bez inkasované branky, aktuálně však Dunga čelí kritice poté, co pětinásobní mistři světa vypadli na nedávném jihoamerickém šampionátu už ve čtvrtfinále s Paraguayí.

mm, Sport.cz

Myslíte, že udělalo vedení brazilského fotbalu chybu, když Pepa Guardiolu odmítlo?

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní