Rubriky:

Ostatní

Nový Zéland v šoku! Neoprávněný start jednoho z fotbalistů zmařil šance na OH

12. července 2015 09:50 - Wellington

Neoprávněný start jednoho hráče připravil fotbalisty Nového Zélandu o šanci dostat se na Olympijské hry do Ria de Janeira. Finále oceánské kvalifikace proti Fidži tak bude hrát Vanuatu, které v semifinále podlehlo Novému Zélandu 0:2.

 

profimedia.cz

Zástupci Vanuatu po semifinálové porážce podali protest proti startu obránce Deklana Wynnea. Dvacetiletý rodák z Jihoafrické republiky reprezentuje Nový Zéland od loňského roku a stihl již nastoupit ve výběrech do 20 a 23 let a také za A tým. Nyní ale vyšlo najevo, že nesplňuje podmínky pro start za svou novou vlast.

Podle pravidel musí fotbalistovi rodiče či prarodiče pocházet ze země, kterou chce reprezentovat, nebo v ní hráč musí žít alespoň pět let od dovršení osmnáctého roku. To bude Wynne splňovat až za tři roky.

Disciplinární komise oceánské konfederace proto dnes zkontumovala semifinále v poměru 3:0 pro Vanuatu. Novozélanďané s rozhodnutím nesouhlasili, o odložení finále na Papui-Nové Guinei však žádali marně. Proti vyloučení budou dál bojovat, rozhodnout by podle výkonného ředitele národní federace Andyho Martina měla FIFA.

Nový Zéland startoval na posledních dvou olympiádách v Pekingu a Londýně. Předtím bývala oceánským zástupce Austrálie, která se však připojila k asijské konfederaci.

Nyní se pod pěti kruhy mají poprvé představit fotbalisté Fidži, reprezentující souostroví v Tichém oceánu s necelým milionem obyvatel. V žebříčku FIFA patří reprezentačnímu áčku 199. místo, Nový Zéland je na 136. příčce.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní