Rubriky:

Ostatní

Policie navrhla kvůli fotbalovým sázkám a úplatkům obžalovat 22 lidí

31. července 2015 10:41 - Praha
(Aktualizováno: 31. července 2015 11:20)

Protikorupční policie navrhla obžalovat 22 lidí kvůli sázkařské aféře ve fotbalových soutěžích. Od listopadu 2012 do září 2013 se údajně pokusili ovlivnit 31 zápasů. Kriminalisté je viní z podplacení a přijetí úplatku, jednoho člověka navíc také z legalizace výnosů z trestné činnosti. Na policejním webu o tom informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Podle kriminalistů v uvedeném období někteří lidé kontaktovali hráče nebo rozhodčí. Měli jim nabízet částky od desítek tisíc po milión korun za to, že ovlivní průběh zápasů podle jejich instrukcí. "Ovlivnění mělo zejména spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasů či v počtu vstřelených branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí," uvedl mluvčí.

Někteří hráči prý tyto nabídky akceptovali, jiní je odmítli. "V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání nebyl vypsán sázkový kurz či dle obviněných osob měl být vypsaný sázkový kurz nevýhodný," podotkl Ibehej.

Ovlivnění nebo pokus o něj se podle kriminalistů týkalo třech zápasů nejvyšší domácí soutěže, sedmi druholigových, osmi v ČFL, deseti v lize juniorů, dvou pohárových zápasů a jednoho utkání 1. ligy staršího dorostu. Čeští kriminalisté při vyšetřování případu spolupracovali se slovenskými policisty v rámci společného mezinárodního vyšetřovacího týmu.

Hrozí až 12 let vězení

"Spisový materiál již byl tento týden předán státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství ve Strakonicích," dodal mluvčí. V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.

Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.

Na Slovensku padly tvrdé tresty

Disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu Davida Jablonského z Teplic, Jana Halamu z tehdejších druholigových Bohemians Praha a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.

Na Slovensku padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let. Hodúr navíc letos v březnu dostal v Pezinku za ovlivňování utkání od soudu tříletý podmínečný trest.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní