Rubriky:

Ostatní

FIFA poskytla švýcarským vyšetřovatelům Valckeho e-maily

24. září 2015 19:44 - Curych

Mezinárodní fotbalová federace FIFA poskytla švýcarským vyšetřovatelům e-mailovou korespondenci bývalého generálního sekretáře Jéromea Valckeho, který je podezřelý z korupce. Předseda FIFA Sepp Blatter zároveň prohlásil, že federace musí vyšetřovatelům pomáhat, jinak jí snahu o změny nikdo neuvěří.

 

Maxim Zmeyev, Reuters

Valckeho kauza se týká prodeje vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii. Některé lístky se údajně prodávaly až za trojnásobek ceny, přičemž Valcke s prodejem vstupenek na černém trhu souhlasil a měl z něho mít prospěch.

Čtyřiapadesátiletý Francouz Valcke, jenž byl generálním sekretářem od roku 2007, obvinění odmítl a označil je za "smyšlené a urážlivé". FIFA ho nicméně v minulém týdnu s okamžitou platností uvolnila ze všech funkcí a zároveň vyzvala svou etickou komisi, aby se jeho případem zabývala.

"Musíme být ve vyšetřování nápomocni bez ohledu na to, koho se bude týkat," uvedl Blatter. "Je to těžké, ale musíme na tuhle cestu vykročit, pokud naši snahu o změny myslíme vážně," dodal.

FIFA podle agentury AP Valckeho elektronickou korespondenci dlouho blokovala. Obrat nastal až po středeční veřejné stížnosti státního zástupce Michaela Laubera.

Vedení světového fotbalu v současnosti čelí i další korupční kauze. V květnu bylo před volebním kongresem FIFA v Curychu obviněno z úplatkářství 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Na základě vyšetřování amerických úřadů jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,7 miliardy korun).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní