Rubriky:

Ostatní

Švýcarský soud nepustil na kauci obviněného funkcionáře Esquivela

5. října 2015 18:19 - Curych

Švýcarský soud odmítl požadavek propuštění na kauci bývalého šéfa venezuelského fotbalového svazu Rafaela Esquivela, jenž je jedním ze zatčených v korupčním skandálu FIFA. Devětašedesátiletý funkcionář, jenž by měl být vydán ke stíhání do Spojených států amerických, by podle soudu mohl uprchnout.

 

Jan Handrejch, Právo

Esquivel je ve vazbě od svého zatčení 27. května v Curychu v předvečer voleb prezidenta FIFA. Je obviněn z korupce "v řádu miliónů dolarů" při prodeji marketingových práv na turnaj Copa América a hrozí mu dvacetileté vězení.

Esquivelovi právníci minulý týden požádali, aby byl jejich klient propuštěn na kauci kvůli svému věku a zhoršenému zdravotnímu stavu. Ve vězení výrazně zhubl a trpí psychickými obtížemi. Kvůli tomu, že americké úřady zmrazily jeho účty, na nichž má zhruba tři milióny dolarů, má nyní otec šesti dětí problémy s podporou své rodiny.

Soud nicméně požadavek odmítl. "Důvody k jeho propuštění jako pokročilý věk či špatný zdravotní stav nejsou tak vážné, aby vyvážily riziko jeho útěku," uvedl dnes soud.

Esquivel je jedním ze čtyř funkcionářů, s jejichž vydáním do USA v souvislosti s korupčním skandálem FIFA souhlasily švýcarské úřady. Dalšími jsou Kostaričan Eduardo Li, Eugenio Figueredo z Uruguaye a Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů z úplatkářství obviněno 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,7 miliardy korun).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní