Hlavní obsah

Čong Mong-jun se kvůli trestu od etické komise FIFA obrátí na CAS

Curych

Bývalý místopředseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Čong Mong-jun, který byl ve čtvrtek etickou komisí FIFA vyloučen na šest let ze všech fotbalových aktivit, se hodlá odvolat k mezinárodní sportovní arbitráži CAS. Korejský miliardář, jenž se chtěl ucházet v únorových volbách o předsednickou funkci po Seppu Blatterovi, trest považuje za snahu potrestat ho za otevřenou kritiku FIFA.

Foto: Francois Mori, ČTK/AP

Bývalý místopředseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Čong Mong-jun.

Článek

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022. Vedle zákazu působení ve fotbale dostal u pokutu 100 tisíc švýcarských franků (2,5 miliónu Kč).

Švýcaři souhlasili s vydáním dalšího zatčeného funkcionáře

Švýcarská justice dala souhlas k vydání bývalého generálního sekretáře fotbalové konfederace CONCACAF Costase Takkase do Spojených států. Osmapadesátiletý Brit byl jedním ze sedmi funkcionářů zatčených v curyšském hotelu 27. května dva dny před volbou prezidenta mezinárodní federace FIFA.

Takkas podle vyšetřovatelů přijímal úplatky při prodeji marketingových práv na kvalifikační zápasy mistrovství světa. Proti rozhodnutí úřadů se může do 30 dnů odvolat.

Ze sedmi zatčených funkcionářů je ve Spojených státech pouze bývalý Takkasův šéf Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů, jenž u soudu vinu odmítl. Zbylí funkcionáři jsou zatím ve Švýcarsku, i když tamní úřady už souhlasily v minulých dnech a týdnech s tím, že vydají do USA Eugenia Figuereda z Uruguaye, Venezuelana Rafaela Esquivela a Eduarda Lia z Kostariky.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů z úplatkářství obviněno 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,7 miliardy korun).

Reklama