Hlavní obsah

Německo čelí obvinění z korupce při volbě pořadatele MS 2006!

Berlín
Aktualizováno

Organizátoři fotbalového mistrovství světa v Německu v roce 2006 čelí obvinění z korupce. Podle deníku Spiegel si v roce 2000 s pomocí peněz z tajného fondu koupili čtyři hlasy při volbě pořadatelské země, ve které porazili Jihoafrickou republiku 12:11. Mezinárodní federace FIFA hodlá podezření prověřit, vedení německého svazu obvinění z podplácení odmítlo.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a Franz Beckenbauer, předseda organizačního výboru MS 2006 v Německu.

Článek

Tajný fond údajně založil dnes už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být přes deset miliónů marek. O existenci konta prý věděli i předseda organizačního výboru, mistr světa a Evropy Franz Beckenbauer a současný šéf německého svazu (DFB) Wolfgang Niersbach.

Za peníze měli pořadatelé získat podporu čtyř asijských členů výkonného výboru FIFA. Jedním z nich byl prý korejský miliardář a bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který dostal minulý týden od etické komise zákaz činnosti na šest let. V roce 2005 pak měla být částka vrácena. Odeslání 6,7 miliónu eur potvrdil i audit DFB s tím, že peníze měly jít na podporu kulturních programů světové federace. Z účtu FIFA pak ale částka odešla na konto Louise-Dreyfuse.

Obvinění z korupce proto vedení svazu odmítá. "Peníze nejspíš nebyly využity k zamýšlenému účelu, nicméně jsme nezjistili nic, co by nasvědčovalo, že by byly využity k získání hlasů členů výkonného výboru při volbách," citovala agentura Reuters prohlášení DFB.

Další stín na pověsti FIFA

FIFA v reakci uvedla, že jde o "velmi vážná" podezření. Případ hodlá zahrnout do svého současného vyšetřování fotbalových korupčních kauz.

Informace deníku Spiegel jsou tak dalším stínem na pověsti FIFA, kterou před květnovou volbou prezidenta zasáhl rozsáhlý korupční skandál. Kvůli němu byli na 90 dní suspendováni mimo jiné šéf světového fotbalu Sepp Blatter i předseda UEFA Michel Platini.

Blatter kvůli aféře oznámil odchod z funkce a o jeho nástupci by se mělo hlasovat na konci února. O vrcholnou pozici se ucházel i Platini, suspendace ho však nejspíš o šanci připravila. Další kandidát a někdejší místopředseda FIFA Čong Mong-jun dostal kvůli porušení etického kodexu šestiletý zákaz činnosti. Jediným kandidátem pro únorovou volbu tak zatím je jordánský prince Alí bin Husajn, který v květnu s Blatterem prohrál.

Podezření z uplácení navíc provází i hlasování o přidělení pořadatelství světového šampionátu v roce 2018 Rusku a o čtyři roky později Kataru. Z korupce při prodeji vysílacích práv je obviněno dalších 14 lidí, bývalý generální sekretář FIFA Jérome Valcke je zase podezřelý z prodeje lístků na mistrovství světa na černém trhu.

Reklama