Rubriky:

Ostatní

Do boje o předsedu FIFA je přihlášeno sedm kandidátů

28. října 2015 10:57 - Curych

Na předsedu Mezinárodní fotbalové federace je sedm kandidátů. Voleb se nakonec nezúčastní bývalý reprezentant Trinidadu a Tobaga David Nakhid, který se rovněž hodlal o funkci ucházet, ale jeho jméno na dnes zveřejněném seznamu volební komise chybí. FIFA uvedla, že Nakhid nezískal potřebnou podporu nejméně pěti národních svazů, protože jeden z nich vyslovil podporu ještě jinému kandidátovi.

 

Jan Handrejch, Právo

O post nástupce Seppa Blattera by se měli 26. únoru příštího roku utkat jordánský princ Alí bin Husajn, který neúspěšně kandidoval už při květnové volbě proti dosavadnímu šéfovi FIFA, Musa Bility, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Michel Platini, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale.

Blatter, který poprvé stanul v čele FIFA v roce 1998, v červnu pár dnů po svém znovuzvolení dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů federace. Devětasedmdesátiletý Švýcar má momentálně na 90 dnů pozastavený výkon funkce stejně jako šéf UEFA Platini, kterému to komplikuje kandidaturu. Pokud však bude jeho distanc před volbami zrušen, bude podle volební komise do boje o pozici prvního muže světového fotbalu připuštěn.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Platini byl postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Jednotlivé kandidatury nyní posoudí vyšetřovatelé etické komise FIFA a volební komise poté rozhodne o jejich způsobilosti pro účast ve volbách. Oficiální seznam schválených kandidátů oznámí komise v listopadu.

Za velkého favorita voleb Blatterova nástupce byl dlouho považován Platini, ale poslední události jeho pozicí otřásly. Jako "náhradní" zástupce evropského fotbalu tak jde do boje generální sekretář UEFA Infantino.

Champagne je bývalým francouzským diplomatem, který v letech 1999 až 2010 působil ve FIFA v různých funkcích. Bility je předsedou liberijského fotbalového svazu, dalším africkým kandidátem je jihoafrický podnikatel Sexwale, někdejší politický vězeň z dob apartheidu. Princ Alí je místopředsedou FIFA. Šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa stojí v čele Asijské fotbalové konfederace a je členem výkonného výboru FIFA.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní