Rubriky:

Ostatní

Živě

Beckenbauer před volbou MS 2016 písemně slíbil výhody Warnerovi

10. listopadu 2015 16:36 - Mnichov

Legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer před přidělením pořadatelství mistrovství světa v roce 2006 podepsal smlouvu s tehdejším šéfem severo- a středoamerické konfederace CONCACAF Jackem Warnerem, ve které byly kontroverznímu funkcionáři z Trinidadu a Tobaga přislíbeny různé služby a výhody. O existenci dokumentu, který nasvědčuje možné korupci při volbě organizátora finálového turnaje, dnes informoval dočasný šéf Německého fotbalového svazu (DFB) Rainer Koch.

 

Kim Hong-ji, Reuters

Německo čelí podezření z existence tajného fondu se sumou 6,7 milionu eur, díky níž si údajně koupilo klíčové čtyři hlasy při volbě pořadatele MS před devíti lety. Podezřelé transakce mezi svazem a FIFA dosud Němci nebyli schopni věrohodně vysvětlit, nyní vyšla najevo další přitěžující okolnost.

Speciální kontrakt s Warnerem za Německo podepsal Beckenbauer jako tehdejší šéf organizačního výboru. Čtyři dny nato, 6. července 2000, se Německo stalo hostitelem světového šampionátu, když o jediný hlas porazilo Jihoafrickou republiku.

Byla dohoda naplněna?

"V té dohodě nejsou přislíbeny přímo peníze, ale různé služby a výhody jako přátelské zápasy, podpora trenérů CONCACAF a vstupenky na mistrovství světa," uvedl Koch, který společně s Reinhardem Rauballem vede německý svaz po pondělní rezignaci předsedy Wolfganga Niersbacha.

"Nevíme, zda byla tato dohoda opravdu naplněna a jestli vedla ke konkrétnímu jednání Jacka Warnera při volbě pořadatele mistrovství světa 2006," přidal Koch. Podle něj však Beckenbauer neměl takovou pravomoc, aby kontrakt podepsal sám bez schválení organizačního výboru. Dlouholetá opora německé reprezentace a Bayernu Mnichov už dříve odmítla obvinění z nakupování hlasů na podporu německé kandidatury.

Warner je jednou z hlavních postav rozsáhlého korupčního skandálu Mezinárodní fotbalové federace. Bývalý místopředseda a člen výkonného výboru FIFA dostal na konci září od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.