Hlavní obsah

FIFA schválila pět kandidátů pro volbu předsedy, o Platinim teprve rozhodne

Curych
Aktualizováno

O funkci předsedy Mezinárodní fotbalové federace může usilovat pět uchazečů. FIFA dnes oznámila, že schválenými kandidáty jsou jordánský princ Alí bin Husajn, Jerome Champagne, Gianni Infantino, Salmán bin Ibráhím Chalífa a Tokyo Sexwale. Po prověrce etickou komisí ze seznamu vypadl šéf liberijského fotbalu Musa Bility.

Foto: Claude Paris, ČTK/AP

Suspendovaný předseda UEFA Michel Platini.

Článek

O tom, zda bude moci kandidovat Michel Platini, se rozhodne, až předsedovi UEFA skončí v lednu devadesátidenní pozastavení činnosti ve fotbale, nebo pokud uspěje s odvoláním. Nástupce Seppa Blattera se bude volit 26. února.

Proč nebyl k volbám připuštěn Bility, FIFA neuvedla s odkazem na ochranu osobnosti. Osmačtyřicetiletý Liberijec ale sám v prohlášení uvedl, že důvodem byl jeho trest z roku 2013, kdy mu africká konfederace na šest měsíců zastavila činnost kvůli porušení stanov. S trestem tehdy nesouhlasil a nyní se po konzultaci s právníky teprve rozhodne, zda se bude proti verdiktu FIFA bránit. Proti vyřazení ze seznamu kandidátů se může odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Na seznamu chybí i Platini, který byl dlouho považován za hlavního adepta na post prvního muže světového fotbalu. Poslední týdny však jeho pozicí notně otřásly. Šéf UEFA byl v říjnu postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou miliónů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Platini se diví

Platini dnes v prohlášení uvedl, že ho udivuje překvapivě pomalé jednání odvolací komise FIFA, která stále nerozhodla. Odvolání podal 10. října, dva dny poté, co ho etická komise suspendovala. "Přihláška pana Platiniho nebyla zamítnuta. Bude prověřena po skončení jeho suspendace 5. ledna," stojí v prohlášení, které agentuře AFP poskytli právníci legendárního francouzského hráče.

Pozastavený výkon funkce má také Blatter, který řídil FIFA od roku 1998. Devětasedmdesátiletý Švýcar je vyšetřován nejen kvůli podezřelé platbě Platinimu, ale také pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Letos v květnu byl sice znovuzvolen předsedou, ale o pár dnů později dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů FIFA.

V jarních volbách se Blatterovi postavil jordánský princ Alí, ale neuspěl. Nyní se snaží povýšit ze současné funkce místopředsedy FIFA na druhý pokus. Členem výkonného výboru FIFA je i šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa z Bahrajnu, který zároveň stojí v čele Asijské fotbalové konfederace.

Evropský fotbal mezi kandidáty momentálně zastupují Champagne, bývalý francouzský diplomat, který v letech 1999 až 2010 působil ve FIFA v různých funkcích, a Infantino. Generální sekretář UEFA je ale připraven vzdát se kandidatury, pokud se volby nakonec zúčastní Platini. Jediným africkým kandidátem zůstal jihoafrický podnikatel Sexwale, někdejší politický vězeň z dob apartheidu.

Vizitky kandidátů na post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA:
Alí bin Husajn
Datum a místo narození: 23. prosince 1975, Ammán
Státní příslušnost: Jordánsko
Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Jordánského svazu (od 1999), předseda Západoasijské fotbalové federace WAFF (od 2000), viceprezident FIFA (od 2011)
Ostatní: jordánský princ, třetí syn zesnulého krále Husajna; ve fotbale se pohybuje od 25 let, angažuje se i v řadě dalších oblastí; v květnu byl jediným protikandidátem stávajícího předsedy Seppa Blattera, avšak neuspěl.
Salmán bin Ibráhím Chalífa
Datum a místo narození: 2. listopadu 1965, Riffa
Státní příslušnost: Bahrajn
Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Bahrajnského svazu (2002-13), předseda Asijské fotbalové konfederace AFC (od 2013), člen výkonného výboru FIFA (od 2013)
Ostatní: člen bahrajnské královské rodiny; ve fotbale se pohybuje od mládí, sám ho hrával; je spřízněn s kuvajtským šajchem Ahmadem Fahadem Sabahem, předsedou asijského olympijského výboru a jedním z nejmocnějších mužů v mezinárodní sportovní politice.
Jérome Champagne
Datum a místo narození: 15. června 1958, Paříž
Státní příslušnost: Francie
Fotbalová funkcionářská kariéra: člen širšího vedení FIFA (1999-2010)
Ostatní: bývalý diplomat, během Blatterova panování zastával ve FIFA různé funkce a byl označován za jeho pravou ruku; z FIFA nuceně odešel krátce před MS 2010 v JAR v důsledku interních bojů o vliv; poté působil jako fotbalový konzultant v problémových regionech jako Kosovo, Palestina či Izrael; o místo předsedy FIFA se chtěl ucházet už v květnu, ale nesehnal dostatečný počet nominací.
Gianni Infantino
Datum a místo narození: 23. března 1970, Brig
Státní příslušnost: Itálie/Švýcarsko
Fotbalová funkcionářská kariéra: generální sekretář UEFA (od 2009)
Ostatní: vystudovaný právník, působil jako poradce řady fotbalových orgánů a klubů; v UEFA je od roku 2000, od té doby vystřídal několik funkcí (vedl například právní a licenční oddělení, generálním sekretářem byl dočasně už v roce 2007); v souvislosti s Platiniho skandálem mu výkonný výbor UEFA na poslední chvíli vyjádřil plnou podporu ke kandidatuře; pokud se nakonec Platini voleb zúčastní, Infantino údajně odstoupí.
Tokyo Sexwale
Datum a místo narození: 5. března 1953, Soweto
Státní příslušnost: Jihoafrická republika
Fotbalová funkcionářská kariéra: -
Ostatní: jihoafrický obchodník a bývalý politický vězeň z dob apartheidu; strávil 13 let ve vězení na Robben Islandu, kde se spřátelil s pozdějším prezidentem Nelsonem Mandelou; po skončení apartheidu se věnoval politické kariéře, v letech 2009 až 2013 byl ministrem.

Reklama

  Plzeň - Zlín dnes 18 : 00
20240424T18 : 00:00+0200
Plzeň vs. Zlín
Plzeň vs. Zlín
Plzeň
Zlín