Rubriky:

Ostatní

České reprezentaci bych při losu přál nejtěžší skupinu, šokoval Nedvěd. A představil Krásnou hru

19. listopadu 2015 16:48 - Praha

Před loňským světovým šampionátem se stal ambasadorem představujícím míč, s nímž se hrálo v Brazílii o světové zlato, před mistrovství Evropy držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd pochopitelně představuje balón, se kterým se bude bojovat za necelý rok ve Francii o trofej evropskou. Firma Adidas mu dala jméno „Beau Jeu“, tedy „Krásná hra“ a Grande Paolo ho představil dnes v Praze. A při jeho prezentaci pochopitelně přemýšlel o tom, co kvalifikace o EURO 2016 přinesla a co francouzský šampionát nabídne.

Po barážových duelech už je složení účastníků evropského šampionátu kompletní. Překvapil vás některý reprezentační tým, že si do Francie proklestil cestu?

Mě hlavně překvapilo, že z naší skupiny postoupila hned tři mužstva, což jsem po losu rozhodně nepředpokládal. Zpětně se ukazuje, o jak kvalitní skupinu šlo, protože celé trio si postup zasloužilo.

Takže žádné jiné překvapení? Ani v barážové konfrontaci se podle vás nezrodilo?

Tím překvapením byli Irové. A hlavně proto, s jakou bojovností a houževnatostí se probojovali přes Bosnu.

Tentokrát se bude hrát s „Krásnou hrou"
Už dvanáctý speciální míč pro evropský šampionát vyrobila a do světa poslala firma Adidas. Ve Francii se příští rok bude bojovat o evropské kovy s balónem „Beau Jeu", tedy přeloženo do češtiny s „Krásnou hrou."
„Je úžasný, ba přímo skvostný. Báječně drží u nohy, spíše k ní přibíhá, než aby odskakoval. Na povrchu míče jsou speciální vroubky, které tomu napomáhají," pěl chválu na „Beau Jeu" Pavel Nedvěd a zavzpomínal i na balóny, s nimiž si zahrál sám na evropských šampionátech a mistrovství světa.
„Paradox, že mám nejlepší vzpomínky na „Roteiro" v roce 2004 v Portugalsku. Byl asi nejhorší ze všech, které jsem měl možnost poznat. Strašně hladký, na pohled vypadal i menší, všichni si na něj stěžovali. My ale na něj nedali dopustit. S nejhorším míčem jsme hráli v Portugalsku ten nejlepší fotbal."
Na novou „Krásnou hru" si bude muset zvyknout i současná česká reprezentace. Na přelomu listopadu a prosince pošle Adidas na Strahov třicet míčů pro mistrovství Evropy, s nimiž bude moci Vrbův výběr trénovat až do začátku šampionátu.

Na seznamu účastníků mistrovství Evropy jsou ale přece i země, které se na vrcholné fotbalové scéně nikdy neprezentovaly. Kupříkladu Albánie...

Pro mě překvapením není, neboť jsem ji viděl v utkání s Itálií a už tehdy jsem byl přesvědčený, že se na šampionát může dostat. Má celou řadu šikovných fotbalistů a hlavně italského trenéra, který vtiskl mužstvu styl hry a taktiku, která měla úspěch.

Závěrečný turnaj se losuje už 12. prosinci v Paříži, přitom se ale začaly objevovat nové a nové pochybnosti, zda by se po nedávných teroristických útocích měl evropský šampionát vůbec konat?

Podobné myšlenky jsou zcela nemístné. Teroristickým hrozbám je třeba se naopak postavit a udělat vše proto, aby se mistrovství Evropy konalo a nabídlo lidem skvělou zábavu.

Jenže hrozba podobných hrůzných činů, jaké Francie zažila koncem minulého týdne, se nad ním bude vznášet i tak.

Musíme se jim bránit, být pozornější, zastavit se nemůžeme. Po americkém 11. září se svět změnil, teď po událostech v Paříži se změní zase. Musíme se naučit s novou situací žít a snažit se o větší bezpečnost, než tomu bylo před francouzskými událostmi.

Pařížské losování budete určitě bedlivě sledovat. Jaké soupeře byste přál české reprezentaci?

Chtěl bych, aby se dostala do co nejtěžší skupiny, v níž nebude mít co ztratit. Od českého týmu by nikdo nic nečekal a mohl by jen překvapit. A jak jsem ho sledoval v kvalifikaci, má na to. Když správně načasuje formu, mohl by ve Francii předvádět dobrý fotbal a dosáhnout dobrých výsledků.

Takže paralela s rokem 1996, kdy jste jako naprostý outsider táhli vítězně Anglií a zastavili se až ve finále v londýnském Wembley?

Spousta podobenství se skutečně nabízí. I my byli naprosto neznámým a bezejmenným mužstvem poskládaným z hráčů české ligy, a přesto jsme nakonec hráli o zlato. Důležité ovšem bylo, že jsme ve svých klubech pravidelně hráli, což platí i o současné reprezentaci. Je jen dobře, že trenér Vrba sází na fotbalisty z české ligy, kteří pravidelně nastupují. Fotbalista, který v klubu nehraje, nemůže být připravený, aby reprezentoval.

Aby bylo podobenství s Anglii ´96 dokonalé, chtělo by to dostat do skupiny ještě Itálii...

Tak na to bych se obzvlášť těšil.

Jaká vůbec je současná squadra?

Nemá ve svém středu takové hvězdy jako v minulosti, ale s nesmírně kvalitním mužstvem na šampionát pojedou. I proto, že ji vede trenér, který v minulosti úspěšně působil v Juventusu, takže ordinuje squadře podobnou přípravu a druh fotbalu, jako u nás.

Takže squadra bude ve vašich očích jedním z aspirantů na medaile?

Určitě, stejně jako tradiční medailové země - tedy Německo a Španělsko. Nemluvě o tom, že se nějaké překvapení objeví. Největším favoritem ale bude podle mého domácí Francie. Má skvělý mladý tým plný výborných fotbalistů, který bude v budoucnu světovému fotbalu určitě dominovat.

V souvislosti s českou reprezentací se začalo spekulovat o návratu Milana Baroše. Jde o úvahy reálné?

Myšlenka je to skvělá a mně by se Milanův návrat moc líbil. A myslím, že i fanouškům... Teď bych ale Milana nechal v klidu. Mluvil jsem s ním a on sám tvrdí, že toho zatím odehrál příliš málo, než aby byl připraven na těžké mezistátní zápasy.

zp, dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní