Rubriky:

Ostatní

Živě

FIFA je kvůli korupční krizi v miliardové ztrátě

26. února 2016 12:18 - Curych

Korupční krize Mezinárodní fotbalové federace FIFA se v roce 2015 výrazně promítla do ekonomiky celé organizace. Očekává se, že ztráta oproti rozpočtu bude přes 100 miliónů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Podle dočasného generálního sekretáře FIFA Markuse Kattnera krize připravila federaci o příjmy až ve výši 550 miliónů dolarů (asi 13,5 miliardy korun).

 

Arnd Wiegmann, Reuters

"Nejistota, ve které FIFA za poslední rok byla, výrazně ovlivňuje morálku celého FIFA týmu. Jsme nyní 550 miliónů dolarů za naším cílem vytvořit pětimiliardový rozpočet pro mistrovství světa 2018," prohlásil Kattner na dnešním mimořádném kongresu FIFA, na kterém se volí nový prezident. Oficiální finanční zpráva má být zveřejněna v březnu.

Hlavním problémem podle něj je, že se FIFA od mistrovství světa 2014 nepovedlo uzavřít smlouvu s žádným sponzorem. Potencionální investoři totiž čekají až na výsledek voleb. "Jsem optimista, že po volbách se povede brzy uzavřít nové smlouvy," dodal Kattner.

Finanční ztráta za loňský rok se však bude nahrazovat špatně. "Situace je velmi kritická, protože poprvé za posledních 20 let zakončila FIFA rok ve finanční ztrátě. A to zhruba 108 miliónů dolarů. To je fakt," řekl člen revizní komise Suketu Patel, který je rovněž viceprezidentem africké konfederace. Souhlasil s Kattnerem, že jde především o důsledek toho, že sponzoři ztratili k FIFA důvěru.

Krize propukla dva dny před loňským květnovým kongresem federace, kdy švýcarská policie zatkla v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno už 27 lidí. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,6 miliardy korun). Zákaz působení ve fotbale dostali i dosavadní prezident FIFA Sepp Blatter, předseda UEFA Michel Platini a bývalý generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.