Rubriky:

Ostatní

FIFA žádá po USA milióny dolarů zabavené v korupční aféře

16. března 2016 12:26 - Ženeva

Mezinárodní fotbalová federace žádá desítky miliónů dolarů z peněz, které americké úřady zabavily funkcionářům vyšetřovaným v korupční aféře. FIFA uvedla, že se cítí být v kauze obětí jednotlivců, kteří zklamali důvěru.

 

Michael Probst, ČTK/AP

Od vypuknutí korupčního skandálu loni v květnu americké úřady obvinily 41 osob včetně vysokých představitelů FIFA Chucka Blazera, Jacka Warnera nebo Jeffreyho Webba a zkonfiskovaly přes 190 miliónů dolarů. Mezinárodní fotbalová federace sepsala dvaadvacetistránkový dokument, ve kterém si činí nárok na část ze zabavených peněz.

"Tito lidé zneužili svých pozic a vážně a trvale poškodili FIFA, členské organizace a fotbalovou komunitu. Peníze, které si přivlastnili, byly určeny k vývoji a podpoře světového fotbalu," uvedl v prohlášení nový prezident FIFA Gianni Infantino.

"FIFA jako světový řídící fotbalový orgán chce tyto peníze zpět a je odhodlána je dostat bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat," doplnil nástupce dlouholetého předsedy FIFA Seppa Blattera, který si odpykává zákaz působení ve fotbale za korupci.

Podle agentury AP požaduje FIFA například 28,2 miliónu dolarů za výplaty obviněných funkcionářů včetně bonusů, letenek a běžných výdajů. Dále 10 miliónů dolarů, které prý posloužily jako úplatek při zvolení Jihoafrické republiky pořadatelem mistrovství světa v roce 2010. FIFA chce rovněž proplatit soudní výdaje od chvíle, kdy americké a švýcarské úřady kauzu vyšetřují, či náhradu škody za poškození vlastní reputace a ostatní úplatky či nezákonné provize.

"Ty dolary byly určeny na výstavbu fotbalových hřišť, ne vil a bazénů. Měly se za ně nakupovat fotbalové dresy, ne šperky a luxusní automobily. Byly určeny na vývoj mládeže a trenérů, a ne pro financování opulentního životního stylu funkcionářů," prohlásil Infantino.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní