Rubriky:

Ostatní

Králové fotbalu defilují na stránkách nové knihy

21. března 2016 18:54 - Praha

Slavnostní premiéra ji čeká až při večerním vyhlášení výsledků jedenapadesátého ročníku ankety Fotbalista roku v pražském Obecním domě, debut si však odbyla již v uplynulém týdnu. A podle prvních reakcí debut úspěšný. Řeč je o knize Zdeňka Pavlise 50x Fotbalista roku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Jsem rád, že se při takovýchto příležitostech nezapomíná ani na naši generaci, která medaile z velkých evropských šampionátů nevozila, jako to dokázali naši předchůdci nebo následníci. Neprorazili jsme do Evropy či světa tak výrazně, ale svou stopu v historii českého fotbalu jsme přece také zanechali," kvitoval někdejší kapitán československé reprezentace Jan Fiala, že se na knižním trhu objevilo po devíti letech druhé, samozřejmě doplněné a rozšířené vydání knihy připomínající všechny dosavadní vítěze ankety Fotbalista roku.

I tentokrát ji pod názvem 50x Fotbalista roku vydává nakladatelství XYZ a na příbězích všech dosavadních třiatřiceti vítězů nejstarší a nejprestižnější fotbalové ankety v tuzemsku je vlastně zmapováno půlstoletí české a pochopitelně i československé kopané. Vždyť prvním Fotbalistou roku se stal v roce 1965 Ján Popluhár a v plejádě vítězů figuruje celá řada slavných slovenských hráčů, jako třeba Ladislav Kuna, Karol Dobiaš, Ján Pivarník, současný úspěšný trenér slovenského národního týmu Ján Kozák, Ján Kocian a jako poslední z doby společného státu Lubomír Moravčík.

Berger: Jsme vylíčeni takoví, jací jsme opravdu byli

Pochopitelně že medailonky a portréty český fotbalistů jsou na stránkách knihy v převaze. Ani příběh Jan Fialy, který se stal nejlepším fotbalistou v roce nepovedeného vystoupení československé reprezentace na mistrovství světa ve Španělsku v dvaaosmdesátém roce, v ní nechybí.

„Je dobře, že se na nás a naši dobu nezapomíná. A že jsme vylíčeni takoví, jací jsme opravdu byli a jaké byly naše osudy," přitakává Fialovi Jan Berger, jehož kariéra je v knížce popsána se všemi eskapádami a fotbalovými i životními peripetiemi, pády až na dno a vzestupy vzhůru.

Na téměř pěti stech stranách ale defilují samozřejmě i vítězové posledních let - Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd, Marek Jankulovski, David Lafata a nejúspěšnější ze všech Petr Čech, který se do letošního vyhlášení výsledků ankety stal vítězem ankety celkem sedmkrát a večer bude v pražském Obecním domě nejvážnějším aspirantem na primát osmý.

Lafata ani uvěřit nemohl...

„Měl jsem možná odvážné sny, ale nikdy se mi hlavou nehonilo, že bych se stal Fotbalistou roku. Ani jako klukovi. Já a dostat se do takového společenství, vedle pánů fotbalistů, jakými byli Masopust, Popluhár, Viktor, Dobiaš, Nehoda, Nedvěd?! Nemohl jsem ani rozdýchat, když mně na Strahově stvrdili, že volba padla skutečně na mě," svěřuje se vítěz jubilejního padesátého ročníku David Lafata, který bude v pondělí předávat korunu fotbalového krále svému nástupci.

Publikace Zdeňka Pavlise 50x Fotbalista roku je vydávaná i pro Klub mladých čtenářů. Je samozřejmě doplněna výsledky všech padesáti předchozích ročníků ankety, statistikami, stejně jako spoustou fotografií.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní