Nizozemsko - Francie 2:3Nizozemci při loučení s Cruyffem podlehli Francii

Fotbalistům Nizozemska se nepodařilo vítězstvím uctít památku své legendy Johana Cruyffa, jenž ve čtvrtek podlehl rakovině. Svěřenci trenéra Dannyho Blinda podlehli v přípravném duelu v Amsterdamu 2:3 pořadateli letošního mistrovství Evropy Francii.

Nizozemští fotbalisté i fanoušci se v páteční přípravě proti Francii rozloučili se zesnulým Johanem Cruyffem.

Nizozemci vzpomínali na nejlepšího hráče své historie nejen před utkáním, ale i v jeho průběhu. Zápas byl symbolicky přerušen ve 14. minutě, což bylo číslo, které Cruyff nosil na dresu po většinu kariéry.

Slavnostní náladu na stadiónu Ajaxu však kazil fakt, že domácí už v té době prohrávali 0:2. V šesté minutě otevřel skóre ranou z přímého kopu Griezman a krátce před přerušením zápasu vstřelil druhý gól Francie Giroud.

Neúspěšný soupeř Čechů z kvalifikace mistrovství Evropy vstoupil do druhého poločasu lépe a hned v 47. minutě De Jong snížil. Čtyři minuty před koncem řádné hrací doby vyrovnal ranou z voleje po rohu Afellay a zdálo se, že nově budovaný nizozemský tým doma ve slavnostní večer neprohraje. O chvíli později nicméně zchladil Nizozemce Matuidi, jenž po Martialově přihrávce zblízka prostřelil Cilessena.

Účastník mistrovství Evropy Slovensko v Trnavě remizoval bez branek s Lotyšskem.