Rubriky:

Ostatní

Blatter při svém odvolání vypovídal u arbitráže téměř 15 hodin

26. srpna 2016 09:25 - Lausanne

Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter vypovídal při čtvrtečním slyšení téměř 15 hodin u Sportovního arbitrážního soudu (CAS) v případu svého odvolání proti šestiletému zákazu působení ve fotbale. Očekává se, že tříčlenná komise vynese verdikt za několik týdnů.

 

Pierre Albouy, Reuters

"Doufám, že bude pozitivní," řekl osmdesátiletý Švýcar novinářům ještě před začátkem slyšení. Pokud neuspěje, může se ještě odvolat k švýcarskému federálnímu soudu. Ten ale může verdikt CAS zvrátit jen v případě, že v projednávání kauzy shledá procedurální nesrovnalosti.

Blatter byl potrestán loni v prosinci za porušení etických pravidel kvůli podezřelé odměně pro šéfa UEFA Michela Platiniho. Tomu v roce 2011 vyplatil dva miliony švýcarských franků (zhruba 50 miliónů korun) bez jakéhokoli dokladu. Původně osmiletý trest mu odvolací komise FIFA později snížila o dva roky. Oba funkcionáři tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost na základě jejich ústní dohody.

Platiniho odvolání řešil CAS už v květnu. Bývalé fotbalové hvězdě pouze snížil zákaz činnosti ve fotbale z šesti na čtyři roky. Platini následně rezignoval na post předsedy Evropské fotbalové unie UEFA, nový šéf by měl být zvolen v září na zasedání v Aténách.

Blatter v minulém roce kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu kolem FIFA skončil ve funkci předsedy, kterou zastával od roku 1998. Platini byl původně mezi kandidáty na jeho místo a byl považován za favorita, po aféře s platbou ale nakonec do voleb nezasáhl. Blatterovým nástupcem byl v únoru zvolen jiný Švýcar Gianni Infantino.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní