Rubriky:

Ostatní

O rozšíření počtu účastníků fotbalového MS rozhodne FIFA v lednu

13. října 2016 19:49 - Curych

O rozšíření počtu účastníků fotbalového mistrovství světa bude mezinárodní federace FIFA rozhodovat v lednu příštího roku. Podle médií je téměř jisté, že od roku 2026 bude na světových šampionátech startovat více než současných 32 týmů. Ve hře je rozšíření na 40 nebo dokonce na 48 mužstev.

 

Arnd Wiegmann, Reuters

"Nacházíme se teď ve fázi intenzivních diskuzí. Rozhodnutí padne na příštím zasedání rady v lednu," uvedl dnes po jednání rady FIFA v Curychu prezident mezinárodní federace Gianni Infantino. Nástupce Seppa Blattera měl zvýšení počtu účastníků MS ve svém volebním programu a ve čtvrtek uvedl, že od svých kolegů má na rozšíření převážně pozitivní reakce.

Mistrovství světa se hraje se 32 týmy od roku 1998 a tento systém zůstane v platnosti minimálně ještě na šampionáty v letech 2018 a 2022. Poté už může dojít k rozšíření, třeba až na 48 týmů, o čemž hovořil Infantino minulý týden při návštěvě Kolumbie. Šéf FIFA navrhl, aby 32 mužstev hrálo předkolo a 16 vítězů by se připojilo k 16 týmům, jež by byly nasazeny přímo do hlavního turnaje.

Podle Infantina bude při rozhodování záviset také na diskuzích se zástupci šesti kontinentálních konfederací o rozdělení dodatečných míst. Aktuálně má například Evropa na světovém šampionátu 13 pozic, tedy více než třetinu.

Infantino také ve čtvrtek představil svůj koncept "FIFA 2.0", kterým chce pomoci k ještě většímu rozvoji fotbalu a také k zbavení se špatné image způsobené korupčními skandály z nedávné minulosti.

Během následujících deseti let hodlá FIFA svým 211 členským zemím přispět na rozvoj fotbalu čtyřmi miliardami dolarů (téměř sto miliardami korun). Z toho zhruba 100 miliónů dolarů ročně půjde na zlepšení administrativy a 315 miliónů bude představovat investice do ženského fotbalu. FIFA chce do roku 2026 zdvojnásobit počet fotbalistek na 60 miliónů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní