Rubriky:

Ostatní

Giro: Svorada na mokru uzavřel první pětku

21. května 2003 18:07 - SAN DONA

Australský cyklista Robbie McEwen zvítězil v jedenáctém pokračování Gira d'Italia, vedoucím z Faenzy do San Dony. V závěrečném spurtu těžil z pádu Itala Maria Cipolliniho, jehož strhl v poslední zatáčce před cílem na mokré silnici na zem Španěl Isaac Galvez. Český reprezentant Ján Svorada dojel na pátém místě.

 

ČTK

Růžový trikot vedoucího jezdce udržel Ital Gilberto Simoni. Krátce po startu, zhruba po třiceti kilometrech, nasadila k úniku dvojice ze stáje Tenax. Rus Sergej Lelekin ani Ital Mirko Marini ale nepředstavovali pro Simoniho hrozbu vzhledem k propastným ztrátám v průběžném pořadí.

Nikdo je proto nestíhal a Lelekin s Marinim si poměrně rychle vypracovali několikaminutový náskok. Peloton jej začal stahovat zhruba v polovině etapy, ale ještě osmdesát kilometrů před cílem ztrácel téměř deset minut.

Průtrž mračen zkomplikovala dojezd

Na stopadesátém kilometru začalo pršet a čelo pelotonu ovládli Simoniho stájoví kolegové ze Saeca. Čtyřicet kilometrů před cílem v pelotonu ošklivě upadl Ital Oscar Mason a musel být s podezřením na zlomeninu převezen do nemocnice.

Náskok dvojice uprchlíků se neustále zvyšoval, zatímco jim i pelotonu ztrpčoval život déšť, který se po počáteční přeháňce změnil v průtrž mračen. Hlavní pole zpomalilo, ale Lelekina s Marinim přesto 25 kilometrů před cílem dostihlo. Jury v té době rozhodla, že každému, kdo by při spurtu 1700 metrů před cílem v mokrých ulicích San Dony upadl, přizná stejný čas, jako bude mít vítěz etapy.

Rozhodoval hromadný spurt, pro nějž si vytvořil dobrou výchozí pozici Cipollini. V poslední zatáčce před cílem jej ale strhl na zem Galvez, jemuž na mokrém povrchu podklouzlo zadní kolo.

Výsledky - 11. etapa
Faenza - San Dona, 222 km
1. McEwen (Austr.) 5:44:12 hod
2. Petacchi (It.) -2 s.
3. D'amore (It.)
4. Chalilov (Ukr.)
5. Svorada (ČR)
6. Trenti (USA)
7. Trampusch (Rak.)
8. Bernucci (It.)
9. Aug (Est.)
10. Velo (It.)
Průběžné pořadí:
1. Simoni (It.) 52:10:08
2. Garzelli (It.) -2
3. Noe (It.) -56
4. Pellizotti (It.) -1:38
5. Tonkov (Rus.) -1:52
6. Popovyč (Ukr.) -1:58
7. Rumšas (Lot.) -2:06
8. Totschnig (Rak.) -2:28
9. Casagrande (It.) -3:23
10. Velo (It.) -4:01
...
115. Svorada(ČR) -58:08

ČTK

Zrušit