Hlavní obsah

Analýza: český fotbal má nejstarší trenéry, málo peněz od fandů, nízkou hráčskou hodnotu

Nyon

Česká fotbalová liga má nejvyšší věkový průměr trenérů ze všech evropských soutěží. Vyplývá to z obsáhlé analýzy UEFA, podle níž byl k srpnu 2016 jejich průměr 52,2 roku. Těsně za českou soutěží jsou trenéři v Anglii, Turecku, Kazachstánu a Francii. Nejmladší jsou naopak v Severním Irsku s průměrem 40,6 roku.

Foto: Darren Staples, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Aktuálně nejstarším trenérem v domácí lize je pětašedesátiletý Miroslav Koubek z Bohemians Praha 1905. Během podzimu však kluby výrazně omladily a více šancí dostávají zástupci mladší trenérské generace. Ve Spartě to je šestatřicetiletý David Holoubek nyní spolu s jednačtyřicetiletým Tomášem Požárem, v Příbrami nastoupil osmatřicetiletý Kamil Tobiáš, v Mladé Boleslavi dvaačtyřicetiletý Martin Svědík a v Dukle o rok mladší Jaroslav Hynek.

Stálost trenérského zaměstnání je v české lize v průměru ve srovnání s Evropou. V průběhu sezóny 2014/15 změnilo kouče 56 procent klubů, což je srovnatelné například s německou bundesligou či Ruskem. Nejmenší jistotu měli trenéři v Rumunsku a Turecku, kde během sezony nastala změna v 94 procentech klubů. Naopak ve Finsku a Severním Irsku odvolalo kouče jen osm procent týmů.

Z analýzy rovněž vyplývá, že česká liga je jednou z pěti v Evropě, ve kterých získávají kluby více než 50 procent svých příjmů od sponzorů a komerčních partnerství. Celkem je to 59 procent. Dalšími jsou Makedonie, Lichtenštejnsko, Lucembursko a Slovensko. Ze vstupného od fandů získávají české kluby jen sedm procent příjmů, z televizních práv 10 procent, od UEFA osm procent.

V ČR příjmy nerostou

Celkem se za posledních 20 let zvýšil výnos evropských klubů o 595 procent z 2,8 miliard eur na 16,9 miliard (asi 457 miliard korun). Z toho 63 procent putuje na platy hráčů. České kluby dávají na platy hráčů 64 procent příjmů a to v průměru dva milióny eur (asi 54 miliónu korun), což je řadí na 28. místo v Evropě.

V ČR se však ve srovnání s okolními zeměmi nedaří v poslední době příjmy zvyšovat, spíše naopak. Podobně je tomu ve střední Evropě jen v Rakousku, naopak ve většině východních lig výnosy rostou.

Co se týká hráčské hodnoty na trhu je česká soutěž až na 35. místě v Evropě. Nejvyšší hodnotu mají podle očekávání hráči v Anglii (téměř 119 miliard korun), Španělsku, Itálii a Německu.

V sezóně 2015/16 přišlo na fotbaly v Evropě 170 miliónů diváků, z toho 55 miliónů jen v Anglii a Německu. Celkem počet fanoušků vzrostl o 2,6 miliónu a hned 14 lig mělo nejlepší návštěvnost za posledních 10 let. A to hlavně ve Švédsku a Ázerbájdžánu, kde chodí téměř dvojnásobek diváků než v minulosti.

Analýza, vytvořená na základě údajů z hlášení o finančním fair play, se zabývala i sociálními sítěmi a webovými stránkami. Nejvíce času stráví fanoušci na webech Dynama Kyjev, Frankfurtu, Lyonu a Besiktase. Nejvíce návštěvníků mají stránky Manchesteru United, Arsenalu a Liverpoolu.

Výsledky analýzy rovněž ukazují, že díky zavedení finančního fair play výrazně klesá zadluženost klubů. Ve ztrátě končí jen 40 procent klubů, v roce 2009 to bylo 65 procent. Zatímco v roce 2011 byly ztráty evropských klubů dohromady 1,7 miliardy eur, v roce 2015 to bylo už jen 300 milionů, tedy o 81 procent méně.

"Ukazuje se, že regulační úloha UEFA poskytla rámec pro růst, investice a ziskovost. Vyniká úspěch fotbalu na kulturní a obchodní úrovni," řekl předseda UEFA Alexander Čeferin.

Reklama

Související témata: