Živě

Ostuda! stěžují si Olomoučtí na nepřipuštění k volbám. Neznají stanovy, namítá FAČR

6. června 2017 20:17 - Praha

Fotbalová Olomouc si stěžuje, že se nemohla zúčastnit páteční volby předsedy FAČR kvůli tomu, že její delegáti Petr Konečný a Miroslav Koutek včas nesplnili podmínku být členy asociace. Hanáci označili nepřipuštění zástupců k aktivní účasti na valné hromadě za účelový krok, který údajně porušil práva klubu, a dokonce nevyloučili, že se obrátí na soud. FAČR stížnost Sigmy odmítla s tím, že postupovala přesně dle stanov a naopak klub porušil své povinnosti a nezná stanovy.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Olomouc spolu s dalšími osmnácti kluby nesplnila podmínku stanov. Jako delegát může na valné hromadě vystupovat pouze zástupce klubu, jehož všichni členové statutárního a kontrolního orgánu mají členství ve FAČR. Čtrnáct klubů stihlo nedostatek napravit a elektronicky doplatit členství, Sigma spolu s dalšími třemi kluby to však neudělala včas a nemohla se hlasování účastnit. České Budějovice nedorazily.

Hanáci označili článek stanov o nutnosti být členem FAČR za sporný a nepřímo naznačili, že jim účast zablokoval místopředseda FAČR Roman Berbr, byť ho nejmenovali.

"Naši neúčast nepovažujeme za naši ostudu, ale za ostudu těch, kteří ve své zaslepenosti udělali tento nesmyslný, účelový a protiprávní krok, který nakonec nejenže nic nepřinesl, ale ve výsledku ukázal, jak se "chytrák" může snadno přepočítat," uvedla Sigma na svém webu a chytrákem pravděpodobně myslela Berbra, který má hlavní vliv v české komoře. Jeho podporu měl kandidát na předsedu Martin Malík, naopak Morava volila Petra Fouska. Volby tak neměly ani po třech kolech vítěze.

FAČR označila olomoucké prohlášení za naprosto absurdní. Asociace uvedla, že jednala přesně dle stanov a naopak upozornila na jejich neznalost ze strany Sigmy. Hanáci například mylně uvedli, že nutnost být členem FAČR je nová podmínka, ve stanovách je přitom už dva roky. "Ani v nejmenším nedošlo k porušení práv klubu, naopak jiný postup FAČR by znamenal frapantní porušení stanov," uvedla asociace na svém webu.

"Vedení FAČR si klade otázku, zda jde pouze o výsledek selhání intelektuálního, právního, organizačního, anebo i o výsledek selhání morálního," uvedla FAČR v reakci na olomoucké vyjádření.

FAČR zároveň upozornila, že možností dodatečně si na místě dodělat členství naopak vyšla klubům vstříc. "Poskytnutí možnosti, aby členské kluby dosáhly uvedeným způsobem nápravy, představuje něco, co je sice velmi neobvyklé při zasedáních vrcholných orgánů spolků, dokazuje to však jak vysokou technickou vyspělost FAČR, tak její pevné demokratické kořeny," uvedla FAČR.

"Vedení FAČR považuje verbální útoky stejně jako celé vyjádření za projev pisatelovy snahy zakrýt vlastní chyby a chyby svého klubu očerňováním FAČR. Ta při organizaci hromady nejen splnila všechny své povinnosti, ale v mnohém vyšla členským klubům vstříc i nad jejich rámec," dodala FAČR.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.