Rubriky:

Ostatní

FIFA chystá zásah, do Česka vysílá pracovní skupinu

14. června 2017 11:22 - Praha

S výsledkem nedávné valné hromady, na které nebyl zvolen nový předseda Fotbalové asociace ČR, byla nespokojena také FIFA. Mezinárodní fotbalová federace kvůli tomu na konci června vyšle do Česka pracovní skupinu, aby pomohla upravit stanovy asociace a zjednodušila volební systém. Informoval o tom Radiožurnál.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Nelíbí se jim dvoukomorový systém, který už poněkolikáté zablokoval volbu předsedy," citoval web irozhlas.cz generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku.

Na valné hromadě 2. černa nebyl zvolen nástupce předsedy FAČR Miroslava Pelty, který čelí obvinění z ovlivňování dotací z ministerstva školství. Kandidáti Martin Malík a Petr Fousek ani ve třetím kole nezískali od delegátů potřebný počet hlasů.

Malík vládl Čechám, Fousek zase moravské komoře. Ve třetím kole potřeboval kandidát ke zvolení vyšší součet hlasů z obou komor dohromady, ale s podmínkou, že v každé z komor získá alespoň 35 procent. To se Malíkovi ani Fouskovi nepovedlo. Pro třetího uchazeče Libora Dubu hlasovali jen tři delegáti z Čech a vypadl hned v prvním kole.

Valná hromada tak pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po rezignaci Pelty nadále vedou FAČR současní místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Dvoukomorový systém se vedle FIFA nelíbí ani Evropské fotbalové unii UEFA. "Paní Pasquierová (šéfka mezinárodních vztahů UEFA), nám říkala, že dvoukomorový systém je nesmysl. Několikrát se stalo to, že si nezvolíme předsedu, a teď se to stalo znova. To je pro FIFA a UEFA vyloženě nepřípustné, protože tak, jak jsou teď napsány stanovy, mohlo by to být dlouhodobější. Mohli bychom mít třeba pět valných hromad a předseda by nemusel být zvolen," konstatoval Řepka.

Zatím neví, s jakými konkrétními vizemi pracovní skupina FIFA do České republiky přijede. "Zřejmě nám chtějí pomoci k úpravám stanov, aby k volbě došlo. Ať to bude jakýkoli předseda, ale aby byl zvolen," uvažoval generální sekretář FAČR. "Jsou tvrdší i jednodušší verze, jako je řešení jenom třetího kola. Nejtvrdší řešení je zrušení dvou komor. Věřím, že dojdeme ke konsenzu," dodal Řepka.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní