USA - Jamajka 2:1Fotbalisté USA získali Zlatý pohár, v dramatickém finále porazili Jamajku

Arlington

Fotbalisté USA vyhráli Zlatý poháru. Ve finále výběr pořadatelské země porazil Jamajku 2:1 a stal se už pošesté šampiónem Severní a Střední Ameriky. Finále rozhodl v 88. minutě ve prospěch týmu USA Jordan Morris.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Finále Zlatého poháruVideo: sntv

Tým hostitelů šampionátu poslal v kalifornské Santa Claře do vedení v závěru prvního poločasu Jozy Altidore, jenž se parádně trefil z přímého kopu. Jamajka, která v semifinále vyřadila obhájce titulu Mexiko, vyrovnala po rohovém kopu pět minut po přestávce zásluhou voleje Je-Vaughna Watsona.

Krátce před vypršením řádné hrací doby střídající hráči Gyasi Zardes s Clintem Dempseym dostali míč až k Morrisovi, který z hranice velkého vápna propálil vše, co mu stálo v cestě. "Bylo to jako dýka do srdce," komentoval rozhodující gól trenér Jamajky Theodore Whitmore.

Jeho americký protějšek Arena, jenž od svého loňského návratu na reprezentační lavičku ještě nepoznal hořkost porážky, se stal prvním koučem, který vyhrál Zlatý pohár potřetí. Stejný počet triumfů má na kontě i Dempsey, dalších šest hráčů včetně kapitána a nejlepšího hráče turnaje Michaela Bradleyho slavilo podruhé.

"Řekl jsem hráčům, že pokud mě někdo postříká šampaňským, nenominuji ho na následující kvalifikační zápas a v případě postupu ani na mistrovství světa. Takže teď jsem suchý, což je zvláštní, že?" vtipkoval Arena po vyhlášení.

Američané se díky šestému triumfu přiblížili na jediný primát Mexičanům, kteří letos obsadili třetí místo. Dominanci obou severoamerických velmocí prolomila pouze před 17 lety Kanada.