Rubriky:

Ostatní

Změna stanov? Nelze ji nadiktovat, slabší manželku taky nepřehlasujete, ví Fousek

23. listopadu 2017 18:01 - Praha

Volební pat znemožnil instalování nového předsedy Fotbalové asociace ČR již v červnu. Také před prosincovou mimořádnou valnou hromadou hrozí, že se česká komora s moravskou neshodnou. Favoritem české byl Martin Malík, favoritem moravské pak Petr Fousek. A oba muži proti sobě stojí znovu. Proto na stole leží návrh, aby případně rozhodlo dodatečné kolo, ve kterém by ke zvolení stačila většina delegátů bez příslušnosti ke komorám.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Historie se opakuje. Delegáti valné hromady (12. prosince v Nymburce) budou opět rozhodovat mezi Fouskem a Malíkem. Mohlo by tentokrát dojít k úpravě stanov tak, aby nemohla vzniknout patová situace a předseda musel být zvolen.

Minule ani tři kola nerozhodla. Malík vládl Čechám, Fousek zase moravské komoře. Ve třetím kole potřeboval kandidát ke zvolení vyšší součet hlasů z obou komor dohromady, ale pouze pokud by měl v každé z komor alespoň 35 procent. Ani jednomu se je nepovedlo získat.

„Schválení zavedení čtvrtého kola je věcí jednání. Česká komora se k němu kloní na základě rozvržení sil. Morava bude mít dvě jednání příští týden. Tam by měla zaujmout stanovisko," avizuje Petr Fousek, bývalý generální sekretář svazu, dlouholetý funkcionář a delegát FIFA a UEFA, v současné době nezávislý konzultant.

Manželství, které nelze rozvést

Po červnovém patu doporučil, aby o změně stanov komory vyjednávaly. „Není možné ji diktovat, musí se vyjednat," zdůrazňuje Fousek. Dvoukomorový systém přirovnává k manželství, které nelze rozvést. „Vaši manželku taky nepřehlasujete, i když bude mít o desítky centimetrů a kilogramů méně..." usmívá se.

Také k Fouskovi se dostaly zprávy, že všemocný místopředseda asociace Roman Berbr podniká v poslední době s Martinem Malíkem spanilé jízdy na Moravu, aby tam svému favoritovi zajistil potřebnou podporu.

Někteří delegáti slíbí všechno všem

„K posunům dochází a docházet bude. Tím, že je volba tajná, ne každý, kdo se nějak vyjadřuje, pak i stejně volí. Zaznamenal jsem fámy a spekulace, patří k věci," uvědomuje si Fousek.

Po ruce má humornou příhodu. „Vzpomínám si na příklad z kongresu UEFA v roce 1994, kde náš bývalý předseda František Chvalovský poprvé kandidoval do exekutivy. Vyvinuli jsme na kongresu ve Vídní jistou aktivitu a večer se mě a Rudolfa Bati ptal, kolik máme hlasů. Vyšlo nám, že asi o deset víc, než byl počet členských zemí v UEFA... Někteří prostě slíbí všechno všem, ale realita se ukáže až v Nymburce," culí se Fousek.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní