Z druholigových týmů do 2. kola poháru nepostoupila jen Čáslav

O největší senzaci prvního kola Poháru ČMFS se postarali fotbalisté divizního nováčka Meteoru Praha VIII, kteří vyřadili na penalty druholigový Zenit Čáslav. Favorizovaní Středočeši sice v utkání v Brandýse nad Labem dvakrát vedli, Pražané však vždy vyrovnali. Na 2:2 upravil ve druhé minutě nastavení Daňhel. Při penaltách selhal čáslavský kapitán Haniak, postup definitivně zajistil Meteoru Čepelák.

Všechny ostatní druholigové celky splnily roli favorita. Zatímco Sokolov svého soupeře rozstřílel 9:0, jiné týmy z druhé nejvyšší soutěže se při postupu zapotily. Hráči Bohemians 1905, kteří ještě v minulé sezoně hráli první ligu, si postup přes Českou lípu zajistili až v závěru. Největší hvězdou prvního kola se stal vítkovický útočník Diviš, který čtyřmi góly zařídil postup přes Havířov.

Vítkovice rozhodly již v první půli, kterou vyhrály 4:0. Třemi góly k tomu přispěl Diviš, který po změně stran přidal svou čtvrtou branku.

Postoupil i Sokolov

Snadno postoupil i Sokolov, který do sítě účastníka oblastního přeboru Rapidu Plzeň nasázel devět branek. Když v 88. minutě stanovil definitivní podobu výsledku kapitán Michal Salák, měl za sebou kuriózní zápas - až do té chvíle se trefovali jeho spoluhráči zásadně ve dvougólových porcích, každý ze čtyř střelců poměrně brzy přidal i druhý gól.

O poznání více se nadřeli hráči Hradce Králové na půdě divizních Živanic. Do vedení je sice dostal už v 17. minutě Dvořák, jenže soupeř dokázal za čtvrt hodiny vyrovnat a to samé se mu podařilo i po druhé brance Černého. Druhá trefa Dvořáka už ale domácí zlomila definitivně. Ještě napínavější zápas viděla početná skupina fanoušků Bohemians 1905, o jejichž výhře 2:1 na stadionu taktéž divizní České Lípy rozhodl až v 84. minutě Škoda.

Desetkrát rozhodovaly penalty

Hned v deseti nedělních zápasech musel rozhodovat o postupujícím až penaltový rozstřel, celkem se v prvním kole kopaly penalty čtrnáctkrát. Výhra na pokutové kopy nasměrovala ve všech případech vítězné týmy k soubojům s atraktivními soupeři ve druhém kole.

Hořovicko, které až dosud působilo v divizi pod názvem Bzová, uhrálo s nedávným účastníkem druhé ligy Spartou Krč bezbrankovou remízu, postup Středočechům v penaltách zajistil Zámeček. Ve druhém kole se Hořovicko střetne s SK Kladno.

Historický okamžik zažije fotbal ve Velkém Meziříčí, které poprvé ve své historii čítající 102 let přivítá prvoligový klub. Velké Meziříčí po remíze 1:1 se Žďárem nad Sázavou vyhrálo na pokutové kopy 3:2, když o postupu rozhodla posila z Vyškova Fober, a v dalším kole přivítá Dynamo České Budějovice.

Poslední duel 1. kola Háj ve Slezsku - Opava se bude hrát v úterý 5. srpna od 17:00.

1. kolo Poháru ČMFS:
Meteor Praha VIII - Čáslav 2:2 (1:1), na penalty 5:4
Branky: 28. Fíček, 90.+2 Daňhel - 25. Strnad, 70. Dian z pen. Rozhodčí: Ochotnický. ČK: 76. Fikejz (Čáslav). Diváci: 180 (hráno v Brandýse nad Labem).
Vyškov - 1. FC Slovácko 0:4 (0:1)
Branky: 53. a 76. Psohlavec, 12. Formánek, 84. Kerbr. Rozhodčí: Zelinka. Diváci: 640.
Havířov - Vítkovice 0:5 (0:4)
Branky: 2., 8., 41. a 55. Diviš, 19. Mikulenka. Rozhodčí: Mikel. Diváci: 1200.
Sokol Živanice - FC Hradec Králové 2:3 (1:2)
Branky: 32. vlastní, 65. Vrážel - 17. a 72. Dvořák, 42. Černý. Rozhodčí: Drábek. Diváci: 850.
Česká Lípa - Bohemians 1905 1:2 (1:1)
Branky: 43. Věchet - 25. I. Hašek, 84. Škoda. Rozhodčí: Bílek. Diváci: 1900.
Rapid Plzeň - Baník Sokolov 0:9 (0:2)
Branky: 17. a 46. Kura, 43. a 56. Procházka, 57. a 60. Vaněček, 76. a 79. Duchnič, 88. Salák. Rozhodčí: Makovička. Diváci: 200.
Další zápasy:
Hořovicko - Sparta Krč 0:0, na penalty 4:3, Olympia Hradec Králové - Převýšov 3:0 (1:0), Velké Meziříčí - Žďár nad Sázavou 1:1 (0:1), na penalty 3:2, Slavičín - Hulín 2:2 (1:1), na penalty 6:7, Valašské Meziříčí - Otrokovice 2:2 (0:1), na penalty 4:5, Velké Losiny - Zábřeh 2:0 (2:0), Provodov - Brumov 1:2 (1:0), Rájec - Mutěnice 0:1 (0:1), Rousínov - Bystrc 0:0, na penalty 3:4, Rýmařov - Hlučín 1:4 (1:1), Velké Karlovice - Frýdek-Místek 0:1 (0:1), SK Toužim - SK Rakovník 1:4 (1:1), Mariner Bavorovice - Spartak Sezimovo Ústí 1:6 (0:1), Jiskra Třeboň - Graffin Vlašim 0:3 (0:1), FK Kunice - FC Písek 1:1 (0:0), na penalty 3:4, Řezuz Děčín - FC Nový Bor 4:0 (2:0), Šumperk - Uničov 2:4 (2:2), Tachov - Karlovy Vary 2:3 (1:1), Ústí nad Orlicí - Týniště nad Orlicí 1:1 (0:0), na penalty 7:8, Klatovy - Vyšehrad 0:2 (0:1), Loko Vltavín - Votice 0:0, na penalty 4:5, Čelákovice - Kolín 0:1 (0:0), Zápy - Velim 2:3 (1:0), Nový Bydžov - Hlavice 2:3 (1:2), Domažlice - Vejprnice 4:1 (1:1), Holice v Čechách - Dvůr Králové 2:3 (2:1), Turnov - Náchod-Deštné 2:1 (1:0), Chrudim - Letohrad 2:2 (1:2), na penalty 3:4.
Soupeři pro 2. kolo:
Rakovník - Slavia Praha, Votice - Vlašim, Sezimovo Ústí - 1. FK Příbram, Karlovy Vary - Sokolov, Děčín - Teplice, Písek - Dukla Praha, Vyšehrad - Viktoria Žižkov, Hradec Králové - Bohemians 1905, Letohrad - Jablonec, Uničov - Hranice, Otrokovice - Zlín, Jihlava - Líšeň, Velké Meziříčí - České Budějovice, Mutěnice - Šerdice, Brumov - Baník Ostrava, Boskovice - Velké Losiny, Týniště nad Orlicí - 1.FC Brno, Hulín - Slovácko, Hořovicko - SK Kladno, Most - Ústí nad Labem, Hlavice - Mladá Boleslav, Velim - Meteor Praha VIII, Domažlice - Viktoria Plzeň, Fulnek - Bystrc, Turnov - Slovan Liberec, HFK Olomouc - Háj ve Slezsku/Opava, Třinec - Sigma Olomouc, Hlučín - Karviná, Králův Dvůr - Bohemians Praha, Kolín - Olympia Hradec Králové, Vítkovice - Frýdek-Místek, Dvůr Králové nad Labem - Sparta Praha.