Rubriky:

MOL Cup

Cipro: Do pohárové Evropy chceme, Slavia v ní chyběla před 19 lety...

1. dubna 2010 07:16

Žádným sentimentem netrpí. Nemá na něj ani čas. Ačkoliv mu to manželka rozmlouvala, v úterý František Cipro kývl na nabídku, aby se ze šéfa skautingu fotbalové Slavie stal do konce sezóny trenérem prvního týmu. Ve středu stihl jeden trénink a již ve čtvrtek rozehraje s rozklíženým mužstvem čtvrtfinále Ondrášovka Cupu. Ke všemu proti rivalské Spartě...

 

René Volfík, ČTK

V úterý rezignoval Karel Jarolím. Jak došlo k vašemu jmenování?

Úterý bylo dost hektické. Kdyby šlo o kterýkoliv jiný klub, nabídku bych nepřijal. Během dne jsem ovšem dvakrát mluvil s Karlem a i jeho názor rozhodl, že jsem to vzal. Dělali jsme spolu a on pak jako asistent přebíral Slavii po mně. Teď se to otočilo. Hodně toho pro klub udělal. Dva tituly, postup do Ligy mistrů - ten se mi nepovedl. Karel si potřebuje odpočinout a nikde není psáno, že tady na začátku příští sezóny nebude zpátky.

Znáte ho dobře. Vy si opravdu myslíte, že by se Jarolím tak brzy vrátil?

Karel je teď dost psychicky na dně, musíte se ho zeptat.

Vás by nelákalo prodloužit si záskok také do příští sezóny?

To se bavíme opravdu hypoteticky. Karel si odpočine...

Nejdříve však musíte probudit mátožnou Slavii. A rovnou v derby proti Spartě!

Že máme hned Spartu, tak to zrovna nejásám. Jeden trénink a derby, to tedy není ideální. Ale beru to jako realitu a nějak se s tím vypořádám.

Se Spartou budete dokonce hrát třikrát v krátkém sledu.

Myslím, že oni asi trochu upřednostní ligu, kterou mají fantasticky rozehranou. Pro hráče by to však měl být odrazový můstek. Co chtějí víc, než se odpíchnout od výhry nad Spartou!?

Zatímco Sparta válčí o ligový titul, pro vás už je důležitější domácí pohár, že?

Do Evropy chceme, Slavia v ní naposledy chyběla před 19 lety. A z tohoto pohledu do ní máme blíž z poháru.

Jaký byl první trénink?

První a důležitější část proběhla v kabině. Hráčům jsem řekl svůj názor, povzbudil je. Chci, aby šli nahoru. Pro mě bylo pozitivní, že si někteří z nich vzali slovo a neměli sklopené hlavy. Kluci mají za sebou tři porážky, skončil trenér, který tu byl pět let. Řekl jsem jim, že takový konec si Karel Jarolím nezasloužil. Poslední zápas v Ostravě měli hrát i za něj, ale způsob, jakým se tam prezentovali, byl špatný.

Jaká je psychická kondice týmu?

Mým úkolem je, abych ji pozvedl. Hodně hráčů nám chybí, ale i všichni ostatní byli do Slavie vybráni proto, že jsou nadprůměrní. Tak ať to teď dokáží! Bývali jsme kritizovaní i za druhá místa. Slavia nemůže být tam, kde je teď.

Proč je na tom podle vás nyní tak špatně?

Já tady nebyl, takže bych to nerad hodnotil. Nastalo několik zlomových momentů. V první řadě vyřazení s Tiraspolem, na to se začaly nabalovat další a další věci.

Nové hráče do konce sezóny nedostanete. Pomůžete si někým z béčka? A co třeba odložený Belaid?

Z béčka jsem si hned na Spartu vytáhl Mikulu, zajímá mě také jeden sedmnáctiletý dorostenec. Pokud jde o Belaida, je na vyšetřeních, protože se zjistilo, že má problémy při zátěži. A abych o něm mohl uvažovat, musí být nejdřív zdravý.

Na jaře se ve Slavii pořád točili brankáři. Řeknete, kdo je vaší jedničkou, nebo to bude pro Spartu překvapení?

To žádné překvapení není, v brance bude Vaniak.

Když jste před rokem trénoval v rakouském Freistadtu, napadlo vás, že ještě jednou povedete Slavii?

To ne. Na první ligu jsem sice myslel a říkal si, ještě jednou bych tam chtěl. Ale určitě by mě nenapadlo, že dostanu nabídku ze Slavie.

Rozmlouval vám někdo, abyste nabídku přijal?

Manželka, protože ví, co trenérská práce obnáší.

Jak reagovalo vaši okolí?

Ztišil jsem si zvonění na telefonu a když jsem se pak večer na něj podíval, měl jsem 150 nepřijatých hovorů a desítky zpráv. Najednou jsem zjistil, kolik mám kamarádů - to jsem ani netušil (smích). Od některých lidí to bylo upřímné, ale jiní by na mém místě radši viděli někoho jiného. To je normální.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: MOL Cup