Sparta se nadřela na postup v poháru, Blšany vypadly

KLADNO

Branky Pavla Pergla a Zdeňka Pospěcha přinesly fotbalistům Sparty Praha postup do 4. kola Poháru ČMFS přes tým SK Kladno, vedoucí tým druhé ligy. Sparťané se však na výhru 2:0 hodně nadřeli, v závěru 'přežili několik slibných šancí domácí a gólovou pojistku dal Pospěch až ve čtvrté minutě nastavení. Blšany vypadly na Žižkově po penaltovém rozstřelu.

Lukáš Zelenka (vlevo) v souboji s kladenským Killarem.

První poločas se ale Spartě moc nevydařil, domácí se před zaplněným hledištěm hodně činili, ale úvodní nápor nedokázali přetavit ve vedoucí gól, který by si za svou aktivitu možná i zasloužili. Kladno mělo sice míč častěji na svých kopačkách, ale nejslibnější střelu poslal Galbavý v 17. minutě mimo tyče.

Sparťané se po porážce v derby prvních třicet minut jen hledali. V porovnání s vedoucím týmem druhé ligy byli méně agresivní a již tradičně průchozí byla především obrana, v níž tentokrát Petrouše nahradil Petráš, na jehož post v záloze se poprvé po odchodu trenéra Hřebíka postavil Hašek. Z obvyklé sestavy scházel Kisel. "V úvodu byla znát naše strnulost, derby jsme ještě měli v hlavách," usoudil sebekriticky sparťanský trenér Stanislav Griga.

Neuznaný Zelenkův gól

Sparťané přidali až po půlhodině, kdy pálil nebezpečně Zelenka, jenže Winter byl na místě, stejně jako při pokusu Matušoviče, kterého vyslal do sóla Zelenka, a do třetice domácí gólman zneškodnil v 36. minutě pokus Doška. "Závěr prvního poločasu jsme zvládli velmi dobře, měli jsme několik slibných šancí," tvrdil Griga.

Ještě v úvodu druhého poločasu se zdálo, že Středočeši začnou aktivně jako v první části, jenže už po deseti minutách srazil jejich aktivitu trestný kop Matušoviče a následná dorážka Pergla. Hosté najednou měli více klidu při vytváření prostoru kolem šestnáctky, jenže až na neuznaný gól Zelenky další šance neměli. "Zbytečně jsme zalezli, dali jsme soupeři příliš prostoru," našel Griga další slabší okamžiky sparťanské hry.

Pokusy kladenských likvidoval Blažek

Domácí aktivita narůstala, a přinášela i šance. Nejprve se domácí zlobili na rozhodčího Čuřína, že neposoudil jako penaltu Haškův pád na míč, a deset minut před koncem už dokonce viděli dorážku Neuwirtha v síti, jenže domácí stoper poslal míč z pěti metrů přímo do Blažkovy náruče.

Galbavý pálil v 87. minutě sice mnohem lépe, ale znovu narazil na ruce sparťanského brankáře, který svému týmu zachránil vydřený postup. Ten ve čtvrté minutě nastavení pojistil po přihrávce střídajícího Slepičky záložník Pospěch. "Je dobře, že jsme poprvé za mého působení neinkasovali," vysvětlil Griga, čeho si vedle postupu cení nejvíce.

Slavii zachránil Kratochvíl

Postup fotbalistů Slavie Praha na trávníku druholigových Vítkovic zařídily parádní nůžky Karla Kratochvíla, který se trefil pár sekund před přestávkou. Kratochvíl si v nastaveném čase první půle zpracoval zády k brance míč uprostřed pokutového území a přes hlavu zavěsil ke vzdálenější tyči. Slavia zápas zvládla i bez šesti hráčů základní sestavy.

Favorit byl kombinačně lepší, vypracované příležitosti však zahazoval. Domácí vsadili na jednoduchý styl s nakopávanými míči, ale mohlo to stačit, kdyby v koncovce nebyli moc zbrklí. Brezničan z nadějné pozice hlavou míč špatně umístil a Kušnír zase přestřelil.

Pražané po půli do hry postupně vyslali i Šventa, Fořta a Suchého, ale hubený náskok nepojistili. neblíže k tomu byl Krajčík, ale brankář Kello se znovu vyznamenal Vítkovice silou vůle v závěru zatlačily soupeře do defenzívy. Hosté přežili několik ošemetných závarů i trestný kop Kaloče, který po sporné situaci z hranice pokutového území trefil jen červenobílou zeď.

Budějovice bez Poborského neuspěly

Fotbalisté Českých Budějovic bez Karla Poborského nad Kunovice nestačili a ve 4. kole poháru na hřišti svého druholigového rivala prohráli 0:1. Vítězný gól dal pět minut před koncem Lukáš Matůš a posunul tak svůj tým vůbec poprvé v historii do pohárového čtvrtfinále.

Trenér hostí František Cipro šetřil nejen exkapitána Sparty, ale i některé další opory. Přesto si jeho tým vedl v Kunovících lépe než v září ve druhé lize, kdy tam prohrál 1:4. Tentokrát to mohlo být podobné, ale při hostech stálo štěstí. Brankáře Filipka třikrát zachránila tyč. Největší příležitost Jihočechů spálil už v sedmé minutě Belej. Jeho trestný kop skončil také na tyči.

Výsledky 4. kola Poháru ČMFS:
SK Kladno - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branky: 56. Pergl, 90+4. Pospěch. Rozhodčí: Čuřín - Petřík, Pinkas. ŽK: Hlava - Matušovič, Lukáš, Hašek. Diváci: 4742.
Sestava Sparty: Blažek - Pergl, Petráš, Lukáš, Kadlec - Pospěch, Zelenka (84. Herzán), Hašek, Poláček (80. Loučka) - Matušovič (90. Slepička), Došek. Trenér: Griga.
Vítkovice - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 45.+1 Kratochvíl. Rozhodčí: Šedivý. ŽK: Majsniar, Kaloč (oba Vítkovice). Diváci: 1125.
Sestava Slavie: Šeliga - Kováč, Holeňák, Zábojník, Hubáček - Krajčík (76. Suchý), Švec, Kratochvíl, Hrdlička (58. Švento) - Pešír, Janda (68. Fořt). Trenér: Jarolím.
FK Ústí nad Labem - 1. FC Brno 0:1 (0:0)
Branka: 90.+2. Holek. Rozhodčí: Příhoda. ŽK: Fousek, Džuban - P. Mezlík, Holek, Had, Zelenka. Diváci: 2098.
Sestava Brna: Brezovan - Baláž, Schuster, R. Mezlík, Had - Besta (34. Chlup), Holek, Černý, Partyš - Luděk Zelenka, P. Mezlík. Trenér: Mazura.
Kunovice - České Budějovice 1:0 (0:0)
Branka: 85. Matůš. Rozhodčí: Čecháček. ŽK: Gerych - Pivoňka, Vozábal. Diváci: 487.
Marila Příbram - Baník Ostrava 1:2 (0:1)
Branky: 60. Penner - 4. Slončík, 80. Metelka. Rozhodčí: Helebrant - Tulinger, Pospíšil. ŽK: Penner, Formánek - Staněk, Cigánek, Bystroň, Papadopulos. ČK: 82. Otepka (Příbram). Diváci: 2087.
Příbram: Sňozík - Mácha, Navrátil, Formánek, Penner - Klesa (46. Koloušek), Otepka, Riegel, Hašek (77. Čupr) - Mendy, Huňa (46. Stracený). Trenér: Tobiáš.
Ostrava: Vašek - Hoffman, Cigánek, Besta, Čoupek (37. Metelka) - Rajtoral, Staněk, Bystroň, Čížek - Slončík (89. Lukeš), Zeher (69. Papadopulos). Trenér: Hapal.
Hradec Králové - HFK Olomouc 2:1 (1:0)
Branky: 6. Šmarda, 52. Rezek - 88. Janeček. Rozhodčí: Kovařík. Diváci: 800.
Viktoria Žižkov - Chmel Blšany 2:2 (1:1), 6:5 na pen.
Branky: 26. Kalod, 50. Novotný - 33. Dort, 90+2. Šourek. Penalty proměnili: Prášil, Kaspřák, Novotný, Kropík, Procházka, Eismann - J. Bílek, Dort, Hottek, Vorel, Šourek. Neproměnil: Polodna (Blšany). Rozhodčí: Adam. ŽK: Novotný, Kropík - Vorel, Dort. ČK: 83. Střihavka (Blšany). Diváci: 562.
Sestava Blšan: Daněk - Loos, Vorel, Šourek, Krejčík (79. Dirnbach) - Kolář, J. Bílek, Devátý (58. Hottek), Šelicha (46. Polodna) - Dort, Střihavka. Trenér: M. Bílek.

3 : 0 Plzeň - Zlín 3 : 0 dohráno
20240424T18 : 00:00+0200