Sparta zachránila sezónu vítězstvím v Poháru ČMFS

Fotbalistům Sparty se podařilo zachránit nevydařenou sezónu. Ve finále Poháru ČMFS Pražané v pátek porazili po pokutových kopech Baník Ostrava 1:0 a nebudou tak chybět v příštím ročníku evropských pohárových soutěží, zahrají si Pohár UEFA.

Pro Baník nebylo pohárové finále ničím novým. Ostravané se do něj probojovali třetí rok po sobě. Loni Baník porazil ve finále Slovácko, před dvěma lety dokonce právě Spartu. Ale tentokrát měl proti sobě soupeře, který hrál o záchranu zpackané sezóny.

Sparta skončila v lize až pátá a jedinou šancí, jak se probojovat do pohárové Evropy, bylo vítězství v domácím poháru. Naposledy bez účasti nejbohatšího českého klubu v pohárech byla Sparta v roce 1982.

Pražský klub se tedy od úvodu vrhl do útočení, už ve 3. minutě mohl po přiťuknutí Koláře skórovat proti loňským spoluhráčům Pospěch. O pět minut později spálil tutovku Lustrinelli, který ztroskotal na gólmanovi Raškovi. Aktivní úvod Sparty zakončily další dvě příležitosti Pospěcha.

Sparta měla převahu i po přestávce, do kvalitní šance se ale přes obranu Ostravy nedostala. Až v 63. minutě si za obranu Ostravy zaběhl Lustrinelli, jehož střelu z ostrého úhlu vyrazil brankář Raška.

Kadlec trefil tyč

V 79. minutě se efektně opřel do míče Kadlec, střela z jeho kopačky skončila na tyči ostarvské branky. Rozhodnout mohl čtvrt hodiny před koncem střídající Herzán. Matušovič nacentroval z pravé strany, Pospěch přiťukl osamocenému spoluhráči, ale Herzán trestuhodně přihrávku ve vyložené pozici netrefil.

Gól devadesát minut hry nepřineslo a rozhodnout musely pokutové kopy. V pohárovém finále se totiž neprodlužuje. Sivok na úvod s přehledem proměnil, následně Magera netrefil branku. Matušovič zvýšil na 2:0 a Slončík trefil tyč! Poté ale stejně dopadl Kóňa.

Ostravský Klimpl, stejně jako vzápětí Kadlec a Besta nezaváhali. Rozhodl tak Ondřej Herzán, který měl na kopačce už tutovku v závěru základní hrací doby.

Sparta Praha - Baník Ostrava 1:0 (0:0 - 4:2 na penalty)
Rozhodčí: Damková - Zlámal, Lhoták. ŽK: Kolář, Herzán - Staněk. Penalty proměnili: Sivok, Matušovič, Kadlec, Herzán - Klimpl, Besta. Neproměnili: Kóňa - Magera, Slončík. Diváci: 4400.
Sparta: Blažek - Zabavník, Řepka, Lukáš, Kadlec - Kolář (74. Herzán), Sivok, Kóňa - Pospěch, Došek, Lustrinelli (66. Matušovič). Trenér: Griga.
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Tomašák - Varadi, Lukeš (77. Slončík), Staněk, Bystroň, Rajtoral (90. Žůrek) - Střihavka (85. Magera). Trenér: Hapal.