Rubriky:

Anglie

Premier League: Čím větší kozel, tím lepší zahradník

21. listopadu 2006 12:53 - PRAHA

Jsou hráčské zkušenosti z anglické reprezentace ideálním předpokladem pro úspěšnou kariéru manažera v Premier League? Celkem logicky se nabízí kladná odpověď, jenže zdání klame. Bývalým reprezentantům Albionu se za postranní čárou zkrátka nedaří. KOMENTÁŘ JAKUBA OTAVY

 

AFP

Fanoušci trápícího se Newcastlu stále volají po odvolání Glenna Roedera a do manažerského křesla dosazují Alana Shearera. Klubová i národní střelecká legenda se zdá být ideálním ztělesněním spasitele. Jenže vedení Strak si asi dobře uvědomuje rizika spojená s angažování čerstvých fotbalových důchodců. Pro varování totiž nemusí chodit daleko, stačí se zaměřit na dosavadní působení Garetha Southgatea v nedalekém Middlesbrough.

Nešťastný hrdina penaltového rozstřelu mezi domácí Anglií a Německem v semifinále Eura 96 v létě dost nečekaně nahradil ve funkci Steva McClarena a i bez potřebné licence se tak prakticky přes noc přestěhoval z hráčské kabiny do manažerské kanceláře. I nadále je však řádně registrovaným hráčem klubu a Premier League tak po sedmi letech opět oprášila pojem "hrající manažer". Southgate se však na trávník už nehrne a snaží se maximálně koncentrovat na novou výzvu. Jenže zatím zůstává daleko za očekáváními. Boro jsou po třinácti kolech čtrnáctí a od pásma sestupu je dělí jen pět bodů.

Nedaří se ani dalšímu bývalému reprezentačnímu "specialistovi na pokutové kopy" Stuartovi Pearcovi. Neúspěšný penaltový exekutor ze semifinále mistrovství světa v roce 1990 (shodou okolností bylo soupeřem Anglie i tehdy Německo, respektive tehdejší SRN) šéfuje už téměř dva roky lavičce Manchesteru City a rovněž zatím rozhodně nesbírá vavříny. Loňská sezóna dlouho slibovala optimistický příslib do budoucna, jenže City prohráli devět z posledních deseti ligových zápasů a stejně tragicky vstoupili i do letošního ligového ročníku. Když Pearcův tým získal v úvodních pěti zápasech pouze čtyři body a vypadl už v druhém kole z Ligového poháru, zdálo se být odvolání "Psycha" nevyhnutelným. Zarputilý manažer sice po mírném zlepšení zůstává, ale s kličkováním ve spodní polovině tabulky určitě nebudou na City of Manchester Stadium dlouhodobě spokojeni.

Neúspěšnost reprezentačních vysloužilců na manažerských postech se stala v Anglii v posledních letech tradicí. Z generace semifinalistů světového šampionátu v Itálii z roku 1990 se neprosadil vlastně nikdo z těch, kteří se rozhodli předávat cenné zkušenosti svým nástupcům. A nebylo jich málo. John Barnes, Peter Shilton, David Platt, Paul Gascoigne, Bryan Robson, Tony Adams, Paul Merson - ti všichni jako manažeři naprosto vyhořeli. Vážně to vypadá, že hráčské úspěchy a zkušenosti mohou být pro trenéry v Anglii někdy spíš přítěží. Stačí prolistovat fotbalové životopisy Josého Mourinha, Arsena Wengera či Rafaela Beníteze.

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..