Rubriky:

Anglie

Živě

Salahova socha pod palbou kritiky. Fanoušci se jí vysmívají, ani samotný fotbalista nechápal

6. listopadu 2018 07:38 - Praha

Není to lehký úděl. Umělecky ztvárnit známou osobnost je opravdová výzva. Nedávno se o tom mohl přesvědčit sochař David Moješčík, jehož bronzová podobizna Věry Špinarové v centru Ostravy byla podrobena tvrdé kritice. Teď něco podobného zažívá i autorka sochy slavného útočníka Liverpoolu Muhammada Salaha. Podobizna šestadvacetileté hvězdy byla odhalena v rámci výstavy World Youth Forum v egyptském městě Šarm aš-Šajch. A stejně rychle se na ni snesla vlna negativních ohlasů.

Video již není dostupné

sntv

Salah je na uměleckém díle zobrazen s roztaženýma rukama a zakloněnou hlavou, jak slaví branku. Podle kritiků však mnohem více než liverpoolského střelce připomíná Leo Sayera (australský zpěvák a skladatel), či herce Daniela Sterna coby představitele lupiče Marleyho z filmu "Sám doma".

Dílo sochařky Mai Abdallaha se tak zařadilo na dlouhý seznam kritizovaných podobizen slavných fotbalistů. Pod podobnou palbu se dostala i socha Cristiana Ronalda, která byla v minulém roce odhalena na Madeiře.

"Vytvořila jsem Salahovu sochu, protože on je jedním z největších symbolů současného Egypta. Věřím, že je originální a výjimečná," doufá umělkyně.

Moc příznivců však za ní nestojí. "Tohle opravdu není Muhammad. Je to karikatura na něj, nemá to s ním nic společného. Nikdo by nehádal, že má znázorňovat Salaha," říkal jeden z přihlížejících.

Ani hvězdný fotbalista však nebyl ze své podobizny nadšen: "Kdo je to?", psal na sociálních sítích liverpoolský střelec.

Salah ve své premiérové sezoně na Anfield Road zaznamenal v 36 zápasech 32 branek. Nedávno s klubem navzdory zájmu Chelsea či AS Řím podepsal novou pětiletou smlouvu.

pan, Sport.cz

Časová osa: Anglie

Fortuna liga 2019-2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..